Після початку повномасштабного вторгнення Україна перейшла в режим постійної мобілізації ресурсів – не лише військових, а й економічних. Бізнес, що бере участь у державних закупівлях, особливо у сфері оборони, працює в умовах підвищеного контролю. Але дедалі частіше контроль перетворюється на тиск із залученням правоохоронних органів, блокуванням рахунків, обшуками та кримінальними провадженнями.
Розкрадання і корупція під час війни – це червона ганчірка для суспільства, а відтак – найзаповітніший трофей для правоохоронців і золотий контент для медіа, адже це створює резонанс для обговорення в суспільстві і показує результативність правоохоронної системи. Тому заради отримання чергового «гучного викриття» негідників правоохоронці дедалі частіше нехтують якістю та беруть гучністю.
На сьогодні склалась дуже негативна практика: людина стає винною не після вироку суду, а після виходу пресрелізу на сайті правоохоронного органу, який у подальшому розноситься у медіа та формує у суспільства думку про винуватість людини, яка ще не визнана вироком суду. Таке суспільне враження впливає й на рішення слідчих суддів під час досудового розслідування, зокрема щодо обрання запобіжного заходу та визначення розміру застави.
Це призводить до того, що більшість суддів, які вирішують питання щодо запобіжного заходу особі, яку суспільство уже вважає корупціонером, визначають розмір застави відповідно резонансу у медіа, а не реальної спроможності підозрюваного, як це передбачає КПК. І ми це розуміємо. Але треба боротися з цим на випередження.
Практичний досвід говорить про те, що в Україні наразі обмежено діє презумпція невинуватості, змагальність судового процесу, неупередженість як сторони обвинувачення, так і суду. Тому стороні захисту набагато важче доводити невинуватість клієнтів, тим більше у резонансних гучних справах, які отримали публічний розголос.
Превентивний захист: що має зробити бізнес
Бізнесу потрібно убезпечити себе від несправедливих звинувачень у злочинах під час укладення та виконання контрактів з Міноборони та іншими державними установами.
Ефективний захист завжди базується на індивідуальному підході, адже всі обставини справ різні. Особистість клієнта, деталі справи, вмотивованість слідчого, обізнаність прокурора та настрій слідчого судді – все це має значення. Однієї вірної стратегії захисту не існує, але є базові речі, яких варто дотримуватись.
По-перше, укладіть угоду з адвокатом. Як би банально це не звучало, але якщо ваша компанія сьогодні працює з державою, у швидкому наборі після членів родини має бути номер вашого юридичного радника. Те саме стосується будь-яких службових осіб державних органів, які приймають організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські рішення.
По-друге, проаналізуйте крізь призму кримінального кодексу свою господарську діяльність та манеру спілкування. Ніщо у ваших діях або словах не має створювати уяву у третіх осіб про їх незаконний характер. Поводьтеся так, наче вас чують. Не через параною, а через реальність: ваші слова можуть бути переінакшені і використані проти вас.
По-третє, поважайте таємницю свого спілкування. Спеціалісти вже давно можуть дізнатися зміст вашої розмови через зняття вібрацій з віконного скла, а ви лише зробите нудною та легкою роботу оперативного співробітника, який буде прослуховувати ваші розмови через оператора мобільного зв’язку.
Не шкодуйте грошей на перевірку відповідності вашої діяльності вимогам чинного законодавства – проводьте юридичний аудит з певною періодичністю. Підготуйте себе та співробітників до можливих слідчих дій правоохоронців (обшуки, допити). Для цього існують різні інструменти: заздалегідь обумовлений алгоритм дій (майже ніколи не працює); червона кнопка для правової допомоги (виклик адвоката); попередньо проведені консультативні або навіть прикладні тренінги.
Пам’ятайте, що угоди та домовленості можуть зіграти злу гру. Зрозуміло, що бізнес – це справа тонка, і не завжди все домовлене перетворюється на пункти договору, але для суду навіть маленька розписка матиме більшу вагу, ніж розповідь про наміри та активні дії. Коли діяльність правомірна, її сліди, у тому числі цифрові, будуть грати на вашу користь. Тому збирайте і зберігайте документи.
Держава – не найпростіший партнер для бізнесу. Складність і підвищений рівень ризику створюють потребу в точній юридичній роботі. Сьогодні недостатньо просто чесно працювати, потрібно ще й вміти захистити себе. І краще це робити не тоді, коли дзвонять у двері, а коли ще є час усе проаналізувати.
В умовах війни бізнес має бути не лише ефективним, а й юридично озброєним.