Вчора парламент проголосував за зміни до податкового законодавства, які зменшують податкове навантаження на платників податків.
Основні зміни, які вносить Закон у сфері оподаткування, такі:
Відповідальність платників податків
Штрафи за порушення податкового законодавства, вчинені з 1 березня по 31 травня 2020 року, не застосовуються, пеня не нараховується, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Ситуації, у яких відповідальність все одно настає:
- відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди податкового органу;
- порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати.
Проведення податкових перевірок
З 18 березня по 31 травня 2020 року податкові перевірки не проводитимуться.
Штрафи за порушення податкового законодавства, вчинені з 1 березня по 31 травня 2020 року, не застосовуються.
Виняток — позапланові документальні перевірки платників податків щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ, яке становить понад 100 тис. грн.
Інформація про перенесення запланованих з 18 березня по 31 травня 2020 року, але не розпочатих перевірок буде включена до оновленого плану-графіку, який буде оприлюднено на сайті ДПС до 30 березня 2020 року.
Розпочаті перевірки та ті, які не завершено, тимчасово зупиняються на період до 31 травня 2020 року.
Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття податковим органом будь-яких додаткових рішень.
Декларування податку на доходи фізичних осіб
Період декларування про майновий стан і доходи подовжено до 1 липня цього року. Фізична особа повинна сплатити задекларовану суму не до 1 серпня 2020 року, а до 1 жовтня.
Плата за землю
Земельний податок, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності не нараховуються та не сплачуються, об’єкти нежитлової нерухомості не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно у період з 1 березня року по 30 квітня 2020 року.
Юридичні особи можуть подати уточнюючу декларацію з урахуванням таких змін, а фізичним особам перерахунок здійснюється контролюючим органом.
Строки давності у податковому законодавстві
з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 Податкового кодексу України.
Сплата ЄСВ
Звільняються від нарахування та сплати ЄСВ за себе (хоча можуть і прийняти рішення про сплату) за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року такі особи:
- ФОПи, зокрема й ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
- особи, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, медичну, юридичну практику);
- члени фермерського господарства.
На визначений період не проводяться перевірки з питань сплати ЄСВ, а розпочаті – зупиняються.
Такі категорії платників ЄСВ, як-от роботодавці – юридичні особи та ФОПи, які використовують працю інших осіб, не звільняються від нарахування та сплати ЄСВ за цей період.
Щодо штрафних санкцій за порушення у сфері ЄСВ і проведення перевірок
Тимчасово штрафні санкції за порушення, вчинені щодо періодів з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року, не застосовуються за:
- несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
- неповну сплату або несвоєчасну сплату сум єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
- несвоєчасне подання звітності з ЄСВ до податкових органів.
- Читайте також: План щодо карантину та уникнення дефолту: чого бізнес чекає від нового міністра економіки
У цей період також не проводяться перевірки з питань сплати ЄСВ, а розпочаті – зупиняються, не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.
Що в інших країнах
У Штатах планують відстрочити подання податкової декларації про доходи, зменшити податкове навантаження на малий і середній бізнес, а також соціальні внески. Велика Британія готує цілий пакет заходів у сфері кредитування бізнесу та запроваджує податкові ініціативи.
Данія передбачила фінансову підтримку для бізнесу, а також відстрочення сплати податків (зокрема податку на додану вартість) платниками, які постраждали від коронавірусу. Аналогічних заходів вживають в Італії Франції, Іспанії, Греції, Чехії та багатьох інших країнах.
Парламент підтримав ініціативу щодо негайного підписання цього законопроєкту та термінового направлення його на підпис Президенту.
Автори: Тетяна Бережна, радниця ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», Віктор Грабовський, юрист ЮФ «Василь Кісіль і Партнери
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора