Facebook Pixel

Осінь-2020 бізнес проведе віддалено. Що чекає на офіси?

Володимир Гелюта
Керівний партнер UTG Offices

Традиційно 1 вересня – початок ділового сезону та відновлення бізнес-активності, але коронакриза продовжує утримувати нас вдома.

Ще навесні карантин змусив багато компаній перевести своїх працівників на віддалену роботу. У перші місяці карантинних обмежень до 90% офісних співробітників працювали з дому. За різними даними, до офісів повернулися лише від 30 до 50% працівників.

Тривалий віддалений формат роботи підштовхнув компанії скорочувати наявні офіси або зовсім відмовлятися від них. Деякі компанії залишаться працювати у віддаленому режимі аж до кінця року.

Telegram Logo
QuoteОфіси низького класу матимуть вищу вакантність.

Усе це провокує зростання вакантності – загалом по ринку вона продовжує зростати і в окремих об'єктах, особливо тих, що розташовані за межами CBD, досягає 50%. Звичайно, є й такі, які під час карантину не втратили жодного орендаря або оперативно встигли їх змінити – у них вакантність практично на нульовому рівні.

Основна тенденція майбутньої осені: офіси низького класу матимуть вищу вакантність, а нові красиві офіси високого класу – нижчу вакантність з огляду на попит на них.

Сьогодні ринок пропонує орендарям більш гнучкі умови, більший вибір офісів і нижчі ціни – у зв'язку з коронакризою ціни на оренду офісних приміщень у середньому знизилися до 20% і можуть знижуватися й надалі.

Оскільки насправді карантинна історія поки є дуже невизначеною і ніхто не знає, чого очікувати, усі намагаються урізати свої витрати.

Найбільшою популярністю користуються офіси, в які можна в'їхати, не вкладаючи додаткові кошти в адаптацію – тобто офіси, які є повністю готовими для роботи, часто навіть із меблями.

Під такі вимоги підходять коворкінги та офісні приміщення у бізнес-центрах. Також є запит на переговорні кімнати, конференц-зали та місця для зустрічей поза офісом – люди не хочуть приймати гостей у себе в офісі, оскільки це додатковий ризик з точки зору карантинних обмежень.

QuoteПартії шукають під вибори функціонально ідеальні приміщення у центрі міста.

Крім того, на ринок оренди офісної нерухомості почали виходити політичні партії, які формують штаби під місцеві вибори.

Їх цікавлять функціонально ідеальні приміщення у центрі міста з повністю готовим ремонтом. Крім партій, з'явилися й орендарі, які хочуть поліпшити свої офісні умови на ринку, що знижується.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини