В рамках валютної лібералізації Національний банк підвищив ліміт на репатріацію дивідендів з € 7 млн до € 12 млн на місяць. Зміни про збільшення ліміту на репатріацію дивідендів затверджені постановою Національного банку України №66 від 7 травня і вступають в силу з наступного дня.
Крок до збільшення ПІІ
Цим рішенням НБУ реалізує на практиці раніше задекларовану ідеологію валютної лібералізації, яка має бути спрямована на покращення інвестиційного клімату. На мою думку, вийти за межі якісного економічного зростання 2 – 4% Україна може тільки завдяки зростанню інвестицій. Прямі іноземні інвестиції (ПІІ), крім збільшення економічного потенціалу країни, можуть забезпечити ще і приплив валюти. ПІІ на рівні $2 – 3 млрд на рік є недостатніми заходами для того, щоб навіть у середньостроковій перспективі забезпечити зміну структури української економіки. Лібералізація валютного ринку має покращати інвестиційний клімат в країні та позитивно вплинути на ПІІ. Втім варто зауважити, що в периметрі відповідальності НБУ валютний ринок чи не єдиний механізм впливу на привабливість країни для ПІІ, і, як показує чергове рішення, НБУ робить все можливе для покращення середовища для ведення бізнесу іноземними інвесторами.
Безпечне рішення
Рішення про збільшення ліміту на щомісячну виплату дивідендів було прийнято невипадково. По-перше, досить вдала цінова кон’юнктура на український експорт та цікавість нерезидентів до ОВДП у гривні, які з початку року накупили ОВДП приблизно на $1,2 млрд, призвели до ревальвації гривні, навіть не дивлячись на те, що з початку року НБУ викупив з ринку майже $950 млн.
Крім того, останні кілька місяців можна було спостерігати тенденцію до зниження темпів виводу дивідендів нерезидентами. На такий стан справ вплинуло багато факторів. По-перше, при відміні заборони на виплату дивідендів нерезидентам зростання виплат було обумовлене накопиченням несплачених дивідендів за кілька років. По-друге, українська економіка зростає, досягнута і підтримується макростабільність, і на цьому фоні ідея реінвестування прибутку у бізнес в Україні стає все цікавішою. По-третє, хоча НБУ і розпочав цикл зниження відсоткових ставок, ставки за депозитами та ОВДП залишаються ще досить високими, і на фоні курсової стабільності вони приваблюють своєю наддоходністю нерезидентів. От тому іноземці і не поспішають виводити гроші з українських активів. Якщо виявлені тенденції будуть мати більш довгостроковий характер, мова може йти про зняття обмеження на виплату дивідендів.