Facebook Pixel

Відбудова в умовах війни: квартальний огляд у розрізі галузей відновлення

Володимир Пудло
Молодший аналітик Інституту аналітики та адвокації

Практично щоденно українська влада приймає та впроваджує рішення, які спрямовані на відбудову країни. Міжнародні партнери також відіграють у цьому процесі велику роль і шукають можливі шляхи для надання фінансової чи іншої допомоги. З метою формування комплексного погляду на процес відновлення команда АЦ Інститут аналітики та адвокації зібрала та проаналізувала майже 600 новин про життєвий цикл відбудови за період із листопада 2023 року до березня 2024 року, класифікувавши їх за сферами та інституційною приналежністю.

Що відбувалося в галузі відновлення України

В аспекті посилення інституційної спроможності ключових органів влади суттєва увага приділялась роботі в напрямі антикорупції. За період від листопада до березня новини в цьому напрямку стосувалися переважно законодавчих змін та платформи DREAM як цифрового інструмента для роботи з проєктами відновлення у сфері відбудови.

Станом на грудень 2023 року до екосистеми DREAM було внесено понад 1,7 тис. проєктів на майже 88,6 млрд грн. Ключовою подією стало відкриття у листопаді 2023 року аналітичного модуля, завдяки якому кожен громадянин може отримати статистичні дані в розрізі областей, районів і громад.

Серед законодавчих змін слід виділити ухвалення проєктів законів щодо збільшення кількісного складу Національного антикорупційного бюро України на 300 осіб та розширення повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції.

Крім цього, за сприяння Міністерства відновлення розпочав свою роботу антикорупційний офіс «Укрзалізниці». До повноважень офісу, крім узгодження внутрішніх процедур товариства з чинним законодавством, входять перевірки, розслідування, а також співпраця з громадським сектором у сфері антикорупції.

Також ми дослідили трансформації в різних сферах відбудови та відновлення. Згідно з галузевим розподілом інформаційних повідомлень, лідерами стали енергетика, будівництво та людський капітал.

Відбудова житла

У сфері відбудови житла провідну роль відіграє проєкт «єВідновлення». За період огляду уряд значно вдосконалив механізм реалізації програми. Тепер заяву на компенсацію можуть подавати співвласники зруйнованого житла. До того ж зробити це можна також через ЦНАП або нотаріуса.

Наступним етапом розвитку програми стало розширення переліку категорій громадян, що мають право на отримання компенсації. Зокрема тепер відшкодування можуть отримати ті, чиє житло потребує капітального або повного ремонту. Проєкт виявився більш ніж успішним, і в подальшому його планують розширювати й надавати підтримку більшій кількості людей.

Своєчасною та ефективною виглядає також ініціатива «Пліч-о-пліч», яка передбачає відбудову 26 деокупованих населених пунктів Херсонщини силами областей і спроможних громад. На момент завершення дослідження вже відремонтували більш ніж 990 обʼєктів у двадцяти шести населених пунктах, ще близько 130 – в роботі. Тривають роботи і над другою чергою: обстежено понад половину об’єктів у 77 населених пунктах. Загалом упродовж 2024 року планується відремонтувати понад півтори тисячі осель.

Підтримка людського капіталу

Попри масштаби руйнувань інфраструктури не слід забувати, що насамперед страждає людина. Саме тому уряд України та міжнародні партнери спрямовують значні зусилля на підтримку людського капіталу. Перш за все, це фінансування нагальних потреб. Зокрема, слід згадати про підписану угоду між Мінсоцполітики та Світовим банком (проєкт INSPIRE) на 1,2 млрд дол. США та 110 млн євро від ЄС на гуманітарні потреби України. Також на подолання гуманітарних наслідків війни у 2024 році передбачається фінансування у 4,2 млрд дол. США від ООН, відповідний стратегічний план був представлений у Женеві 15 січня 2024 року.

Розвиток людського капіталу за розглянутий період відбувався у різних напрямах, а саме: освіті, охороні здоров'я, соціальній сфері, державних послуг для населення.

Ще одним важливим блоком державної політики є забезпечення прав ВПО, що пояснює високу інтенсивність змін у цій сфері. Українська влада разом з міжнародними партнерами впровадила ініціативи, спрямовані на покращення механізмів отримання виплат, розширення категорій отримувачів виплат і спрощення доступу до житла.

Важливою складовою успіху України в боротьбі з агресією росії є ефективна економічна політика, на чому неодноразово наголошували і наші міжнародні партнери. Після успішного другого перегляду програми МВФ Україна отримала третій транш на суму близько 900 млн доларів США. Також надійшли два останні транші за програмою масштабної макрофінансової допомоги на 2023 рік від ЄС по 1,5 млрд євро кожен.

Тож варто підкреслити важливість своєчасного виконання умов програм не лише задля отримання ритмічного фінансування, а й задля зміцнення репутації країни як надійного партнера.

Загалом від початку повномасштабної війни до України надійшли майже 33 млрд доларів США фінансової допомоги від Світового банку. ЄБРР надав українським банкам-партнерам 30 млн євро на інструмент розподілу ризиків та підписав поновлювану кредитну лінію в українській гривні на 100 млн доларів.

Водночас із метою пом’якшення тиску на держбюджет Міністерство фінансів України продовжило реструктуризацію боргу перед міжнародними партнерами у G7 та Паризьким клубом до 2027 року.

Відновлення енергетики

Енергетика є однією зі сфер, яка найбільше страждає від атак з боку російської федерації. «Зелений курс» залишився пріоритетним у блоці новин про відбудову енергетичного сектору. Наприклад, у листопаді 2023 року Держенергоефективності створило Експертну групу для прискорення реформ у сферах енергоефективності, декарбонізації, альтернативних видів палива, водню та біометану. До об’єднання увійшли представники 22 провідних асоціацій, громадських організацій, наукових установ, міжнародних партнерів та експертів у галузі енергетики.

Знаковим для України у сфері енергетики також стало підписання протягом листопада-грудня низки меморандумів про взаєморозуміння з партнерами з Італії, південнокорейською компанією Hyundai Engineering & Construction Co. Ltd та Проєктом енергетичної безпеки USAID (ПЕБ).

Крім того, ефективне відновлення енергетичної інфраструктури стало можливим завдяки міжнародним партнерам, які не лише надавали фінансову допомогу, але й безпосередньо енергетичне обладнання, що слугує додатковою гарантією уникнення можливих майбутніх блекаутів. Так, внески донорів до Фонду підтримки енергетики України продовжилися, і станом на 13 грудня на рахунок фонду фактично перераховано близько 229 млн євро від 18 спонсорів державного та приватного секторів з різних держав.

Відновлення агросфери

В агросфері однією з основних проблем є забруднення вибухонебезпечними предметами угідь, через що вони стають непридатними для ведення господарства. Вагому технічну та фінансову підтримку в гуманітарному розмінуванні Україна отримала від США, Південної Кореї, Японії, Азербайджану, Італії та Словенії.

Значущою подією в цьому секторі стало заснування Фонду часткового гарантування кредитів (ФЧГК) у сільському господарстві. 25 січня 2024 року Європейський Союз та Група Світового банку разом з урядом України запустили ініціативу для підтримки малих фермерів, які обробляють земельні ділянки площею до 500 га. Варто зазначити, що започаткування ФЧГК є ключовим елементом другого етапу земельної реформи, що стартував 1 січня 2024 року.

Щоденні воєнні дії, спричинені російською агресією, завдають збитків не лише інфраструктурі, а й екології. Найважливішою подією в цій сфері стала Кліматична конференція ООН СОР28 в Дубаї. Для України результатами поїздки стали 3 підписані меморандуми про співпрацю з Республікою Корея, Великою Британією та Болгарією, у межах яких ці країни долучатимуться до відновлення лісів та нацпарків, надаватимуть консультативну підтримку у сферах управління водними ресурсами, поводження з відходами та переходу до циркулярної економіки.

Збереження культурної спадщини

Не залишилося без уваги і питання збереження культурної спадщини. Війна вже зруйнувала частину пам'яток національної спадщини. Міжнародні партнери всіляко допомагають у захисті таких об'єктів та започатковують ініціативи, спрямовані на їх відновлення.

У цьому контексті варто відзначити відкриття другого представництва Українського інституту у Парижі та впровадження системи обліку «єПам’ятка». У розвитку та збереженні культури активну участь бере і громадськість. Так, МКІП уклало меморандум про співпрацю з ГО «Експертний центр економічної безпеки» для швидкого відновлення об’єктів національної спадщини, зокрема вивчення міжнародного досвіду та заходи протидії кримінальним правопорушенням.

Також слід згадати про повернення «Скіфського Золота» в Україну – археологічної пам’ятки, яка перебувала в амстердамському музеї на правах оренди. Після 10 років судових слухань голландські суди винесли вирок на користь України.

Забезпечення прав ветеранів

Серед іншого, відзначили збільшення уваги до питання забезпечення прав ветеранів. Зокрема, комітет ВРУ удосконалив правове регулювання, спрямоване на поліпшення надання послуг психологічної допомоги та виплат для сімей військовослужбовців.

Розширюється мережа Центрів ветеранського розвитку, що свідчить про збільшення можливостей для реабілітації та підготовки до цивільного життя. Міжнародні партнери також долучаються до процесу реінтеграції учасників бойових дій. Так, за сприяння організації IREX вони можуть отримати стипендію в розмірі 500 дол. США на будь-який короткостроковий навчальний курс. Водночас Мінветеранів і Фонд цивільних досліджень та розвитку США (CRDF Global) домовилися про спільну реалізацію програми професійного розвитку у сфері кібербезпеки для ветеранів.

Утім, на нашу думку, у цій сфері потрібне подальше вдосконалення законодавства. Крім того, важливо забезпечити доступ ветеранів та їхніх сімей до соціальних послуг і освіти для їх повноцінної реінтеграції в суспільство.


Цей матеріал був представлений Інститутом аналітики та адвокації в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]