Facebook Pixel

Географія боїв шириться. Де сховатися

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

Торгова війна між США і Китаєм триває. У центрі конфлікту знаходиться технологічний сектор. Дональд Трамп вирішив розширити лінію бойових дій і оголосив про новий 5%‑й тариф на весь мексиканський імпорт.

Ринок акцій впав, а разом з ним знизилась і прибутковість Treasuries, американських державних облігацій. Саме так у вівторок почався короткий тиждень після святкування Memorial Day.

Торговий конфлікт між США і Китаєм набирає обертів, поступово перетворюючись у торгову війну. Жодна зі сторін не збирається здаватися просто так, придумуючи як захисні комбінації, так і наносячи контрудари.

Як і раніше в епіцентрі бойових дій перебуває технологічний сектор. Huawei Technologies, якій було заборонено користуватися американськими технологіями, в середу оскаржила рішення про заборону в американському суді, що демонструє готовність китайців битися на полі суперника.

А найцікавіше те, що в державних китайських газетах з’явилися статті про можливе введення заборони на експорт рідкоземельних металів, які є ключовою сировиною у виробництві супутників, смартфонів, акумуляторів і всього на світі, що використовується в наші дні у всіляких електронних пристроях. Серйозна загроза, а головне – нестандартна і така, що виходить за рамки простої еквілібристики тарифами.

Географія військових дій розширюється. У четвер Трамп анонсував новий 5%-й тариф на весь мексиканський імпорт, намагаючись таким чином змусити уряд південного сусіда боротися з нелегальною імміграцією. Тариф буде введений з 10 червня, та навіть більше – він може щомісяця підвищуватися, якщо результати боротьби з іммігрантами будуть гіршими за очікувані. У сукупності з торговими протиріччями між США та ЄС, які, схоже, теж не будуть вирішені найближчим часом, це впливає на настрої інвесторів у всьому світі, які біжать шукати порятунку в тиху гавань Treasuries.

Прибутковість 10-річних Treasuries стрімко знижується. У середу вона досягла 2,22%, а це найнижче значення з вересня 2017-го. Більш за те – вже третій тиждень прибутковість 3-місячних облігацій перевищує прибутковість десятирічних. Професійною мовою говорять, що крива стала інвертованою, а це, як відомо, ознака рецесії, що насувається. У всякому разі, з часів Другої світової війни кожна рецесія починалася з викривлення кривої дохідності «не в той» бік. Якщо ситуація не зміниться найближчим часом, то не виключено, що ФРС буде змушений вплинути на ситуацію, знижуючи ставки. До того ж багато інвесторів вважають, що він повинен це зробити в рішучій і агресивній манері – інакше не буде користі. Наразі інвестори оцінюють вірогідність того, що до кінця року ставка буде знижена на 0,25%, на рівні 80%.

Незважаючи на браві заяви полководців, торгова війна поступово завдає свого негативного впливу на економіку. У п’ятницю Китай оприлюднив виробничий PMI, який знизився з 50,1 до 49,4, що означає уповільнення економіки. На додаток до цього, протягом травня юань девальвував на 2,5%, індекс зайнятості населення досяг найнижчого значення з моменту глобальної фінансової кризи, а китайський уряд вперше за останні 20 років був змушений націоналізувати один із великих банків, який перебував у важкому фінансовому становищі. Все це вже встигло позначитися на настроях інвесторів, особливо іноземних. Їхня втеча з Китаю призвела до того, що індекс Shanghai Composite Index у травні знизився на 5%, а це найгірший показник з 2011 року.

Хмари згущуються. Якщо справи підуть так і далі, то, найімовірніше, надіям інвесторів на поліпшення економічних і корпоративних результатів у другому півріччі не судилося збутися. На тлі високих оцінок і нерішучості ФРС падіння ринку акцій, що почалося в травні, цілком може закінчитися якщо не ведмежим ринком, то чутливою корекцією.

А допоки для основних американських індексів вже не перший тиждень закінчується зниженням, а за весь травень втрати ринку акцій США склали понад 5%.

Хороших всім вихідних і вдалих інвестицій!

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]