Чесний бізнес підтримує збільшення штрафів за невидачу фіскального чеку

Вікторія Куликова
Вікторія Куликова
менеджер Комітету побутової електротехніки ЄБА

Мабуть, ні для кого вже не секрет, що проблема контрабанди та реалізації нелегально ввезеної продукції дуже гостро стоїть в Україні. Державний бюджет щороку втрачає мільярди гривень. Споживачі ризикують придбати неякісні товари, а законослухняний бізнес страждає від недобросовісної конкуренції.

За оцінками бізнесу, наприклад, обсяг нелегального ринку побутової техніки та електроніки за окремими категоріями сягає 50 – 70%. Такий товар часто не адаптований до вимог нашого законодавства та може становити небезпеку для споживача. Водночас, що важливо, нелегально ввезені товари зазвичай не підлягають гарантійному ремонту, а продавців такої техніки майже неможливо знайти та притягнути до відповідальності.

Одним зі шляхів вирішення проблеми є видача фіскальних чеків. Це є важливим доказом того, що товар було ввезено легально. Ба більше, в разі необхідності повернути або відремонтувати товар, споживач точно знатиме, до кого звернутись.

На жаль, попри введення в 2017 році норми щодо обов’язкового продажу техніки з фіскальними чеками, ситуація на ринку все ще залишається критичною. І це можна пояснити двома факторами.

По-перше, на сьогодні штраф за невидачу фіскального чеку — 1 гривня. Це смішна сума, і загроза сплатити 1 гривню перевіряючим органам слабко стимулює недобросовісних підприємців сплачувати податки та видавати фіскальний чек. По-друге, через невисоку купівельну спроможність головним фактором під час вибору товару для багатьох українців є саме ціна. Тому деякі споживачі готові ризикувати і купувати товари сумнівного походження, якщо вони менше коштують. А зазвичай з нелегальними товарами, на жаль, так і є. Адже з таких товарів не сплачуються податки, митні збори. Крім того, їхні продавці зазвичай не витрачаються на підтримку сервісних центрів, гарантійне обслуговування тощо.

Тож, власне, для врегулювання цієї ситуації важливо суттєвого збільшувати штрафи за невидачу фіскальних чеків. Це і передбачено законопроектом про так званий кешбек, який нещодавно було опубліковано для громадського обговорення.

В законопроекті йдеться про компенсацію вартості покупки споживачам, які повідомлять фіскальні органи про порушення – наприклад, про видачу підробного фіскального чеку при придбанні товарів вартістю понад 50 неоподатковуваних мінімумів (850 грн).

Для того щоб здійснити перевірку, необхідно зайти на сайт Державної фіскальної служби в сервіс «Пошук фіскального чеку» та ввести там відповідні дані з чеку (номер, дату). Система перевірить інформацію та повідомить, чи дійсно чек є фіскальним. Ця система функціонує вже сьогодні, і, окрім перевірки чеку, через неї можна одразу подати скаргу на недобросовісного підприємця. Але у зв’язку з відсутністю на сьогодні мотивації у споживачів використовувати цю систему, за інформацію ДФС, цього року служба отримали лише 8 звернень.

Таку мотивацію для споживачів і створить законопроект про кешбек. Він передбачає 100% компенсації вартості придбаного товару для споживача та штраф на недоброчесних продавців у розмірі 200% від вартості проданих товарів за першого порушення, 500% – під час наступних.

Таким чином, купуючи побутову техніку, у споживача буде суттєвий стимул перевіряти, чи не були порушені його права і чи дійсно виданий чек є фіскальним. Це, в свою чергу, не лише сприятиме посиленню захисту прав споживачів, але й стане значним поштовхом для виходу ринку з тіні.

Зі свого боку, бізнес напрацює коментарі та поділиться ними з Мінфіном. Сподіваюсь, їх буде враховано, а законопроект вдасться погодити з усіма зацікавленими сторонами та зареєструвати у Верховній Раді.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини

Віддалений спорт. Історія організатора кібертурнірів про роботу в період карантину

PG починає серію публікацій історій бізнесів про те, як на них вплинув коронавірус і як вони трансформуються в період карантину.

Apple почала поставляти медичні маски та щитки

Apple мобілізувала мережу поставок, співробітників та партнерів для розповсюдження по всьому світу індивідуальних засобів захисту серед медичних працівників, які запобігають розповсюдженню коронавірусу COVID-19.

Карантин і COVID-19. Як коронавірус вдарив по ринку комерційної нерухомості

Коронавірус сплутав карти абсолютно всьому світу, вдарив по стабільних економіках країн Заходу і США, помітно пройшовся по українській, підвищив курс долара до максимуму останніх декількох років і посіяв паніку в суспільстві. Ринок нерухомості теж потрапив під роздачу: найскладніше готелям, офісам і торговим об'єктам, а ось у логістичних центрів і складів з'явився реальний шанс.

Для початку роботи ринку землі необхідно прийняти ще ряд законів – фракція «Слуга народу»

Ринок сільськогосподарської землі відкритий. Він запрацює з липня наступного року. Ведучий закон у реформі – №2178-10 прийнятий у другому читанні. Але фракція «Слуга народу» вважає, що для початку роботи ринку необхідно прийняти ще низку законопроєктів:

Головне за вихідні від The Page

Найважливіші новини бізнесу за 5 квітня в щоденній підписці від The Page. З нами ви не пропустите нічого з того що дійсно заслуговує на увагу

Європі потрібен новий план Маршалла – глава Єврокомісії

Необхідно вкласти мільярди євро у бюджет Євросоюзу, щоб запобігти катастрофі в майбутньому, заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен.

Карантин обрушив березневі продажі на авторинку – «Укравтопром»

У перший весняний місяць 2020 року, частина якого пройшла у режимі карантинних обмежень, українці зареєстрували 6244 нових легкових автомобілів, повідомив «Укравтопром». Таким чином, у річному вираженні реєстрації знизилися на 15%. Також березневий результат виявився найгіршим з початку року.

Ціни на паливо на АЗС в найближчі дні будуть знижуватися – Офіс президента

У найближчі дні ціни на паливо на українських заправних станціях будуть знижуватися після переговорів уряду з власниками і керівниками АЗС. Про це йшлося 4 квітня на селекторній нараді по боротьбі з поширенням коронавірусe під головуванням президента.

Підстав для заборони експорту зернових немає – голова аграрного комітету ВР

Продовольчої безпеці України ніщо не загрожує, і підстав для заборони експорту зернових немає. Про це заявив голова комітету ВР з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський.

Трамп назвав ОПЕК незаконним картелем і готовий ввести мита на імпорт нафти

Президент США Дональд Трамп повідомив, що для захисту американського енергетичного сектора готовий ввести мита на імпорт нафти. Він також розкритикував діяльність Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) і назвав її незаконним картелем.