Facebook Pixel

Адаптивний карантин — на порозі фіналу чи другої хвилі?

Микита Жуков
Голова Комітету АПУ з конституційного права, адміністративного права та прав людини

На завершення липня парламентом було продовжено дію адаптивного карантину до 31 серпня.

Регіони України поділено на «зелений», «жовтий», «помаранчевий» та «червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19. Пропонуємо ознайомитися з обмежувальними новаціями та спробувати зрозуміти, чи завершиться карантин разом із останнім днем літа.


22 липня 2020 року Кабмін ухвалив постанову № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Нею продовжено дію карантину до 31 серпня 2020 року. Регіони України поділено на «зелений», «жовтий», «помаранчевий» та «червоний» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19.

Станом на сьогодні до червоного рівня належать Кіцманський район Чернівецької області, Тернопіль, Луцьк.

До помаранчевого: Миколаївський, Пустомитівський район Львівської області, Львів, Перемишлянський район у Львівській області, Бучацький район Тернопільської області, Тисменицький район Івано-Франківської області, Любешівський район Волинської області.

До жовтого рівня належать: Закарпатська область, окремі райони Івано-Франківської, Волинської, Житомирської, Вінницької, Чернівецької, Тернопільської та Львівської області.

Питома вага районів, міст, областей України належать саме до зеленого рівня небезпеки.

Водночас, варто пам’ятати, що так само, як усі райони жовтого рівня небезпеки можуть стати зеленими, так і навпаки, усі райони помаранчевого рівня небезпеки можуть стати червоними. Інтерактивну карту можна переглянути тут.

На території України, як і раніше, на період дії карантину забороняється:

1) перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно;

2) перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, без посвідчення про взяття на облік бездомної особи;

3) самовільно залишати місця самоізоляції, обсервації;

4) перетин державного кордону іноземцями та особами без громадянства (крім визначеного кола осіб) без наявного поліса страхування;

5) перетин контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та виїзду з них іноземцями та особами без громадянства без наявного поліса страхування.

Крім того, кожному рівню притаманні додаткові обмеження.

Так, на території регіону (адміністративно-територіальної одиниці), на якій установлено «зелений» рівень епідемічної небезпеки, забороняється:

  1. проведення масових (культурних, спортивних, розважальних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів за участю більше однієї особи на 5 м2 площі будівлі або території (якщо захід проводиться на відкритому повітрі), а також діяльність кінотеатрів та закладів культури з наповненістю кінозалів або залів понад 50% місць у кожному окремому кінозалі або залі. Організатор заходу є відповідальним за дотримання між учасниками фізичної дистанції не менше ніж 1,5 метра у разі проведення заходу із розміщенням учасників стоячи;
  2. здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом, зокрема перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, в електричному (трамвай, тролейбус), залізничному транспорті, у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, в кількості більшій, ніж кількість місць для сидіння, що передбачена технічною характеристикою транспортного засобу, визначена в реєстраційних документах на цей транспортний засіб.

На території регіону (адміністративно-територіальної одиниці), де встановлено «жовтий» рівень епідемічної небезпеки, додатково до протиепідемічних обмежень «зеленого» рівня, забороняється відвідування сторонніми особами установ і закладів соціального захисту, в яких тимчасово або постійно проживають/перебувають громадяни похилого віку, ветерани війни та праці, особи з інвалідністю, особи із стійкими інтелектуальними або психічними порушеннями.

Також заборонене відвідування установ і закладів, що надають соціальні послуги сім’ям/особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, крім установ і закладів, які надають соціальні послуги екстрено (кризово).

На території регіону (адміністративно-територіальної одиниці), на якій установлено «помаранчевий» рівень епідемічної небезпеки, додатково до протиепідемічних обмежень, передбачених для «зеленого» та «жовтого» рівня епідемічної небезпеки, забороняється:

1) проведення масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів за участю більше ніж 100 осіб та більше однієї особи на 20 м2 площі будівлі або території (якщо захід проводиться на відкритому повітрі), де проводиться захід;

2) діяльність закладів, що надають послуги з розміщення, крім готелів;

3) роботу після 24-ї та до 7-ї години розважальних закладів (нічних клубів), а також суб’єктів господарювання з надання послуг громадського харчування з організацією дозвілля або без нього (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень та замовлень на винос;

4) відвідування закладів освіти здобувачами освіти групами кількістю більше ніж 20 осіб, крім закладів дошкільної та загальної середньої освіти;

5) проведення закладами охорони здоров’я планових заходів з госпіталізації, крім:

  • надання медичної допомоги внаслідок ускладненого перебігу вагітності та пологів;
  • надання медичної допомоги вагітним, роділлям, породіллям, новонародженим;
  • надання медичної допомоги у спеціалізованих відділеннях закладів охорони здоров’я пацієнтам з онкологічними захворюваннями;
  • надання паліативної медичної допомоги у стаціонарних умовах;
  • проведення інших невідкладних і термінових заходів з госпіталізації, якщо внаслідок їх перенесення (відтермінування) існує значний ризик для життя або здоров’я людей.

Пацієнти, яким надається медична допомога у зв’язку з проведенням планових заходів з госпіталізації, підлягають обов’язковому тестуванню на COVID-19 відповідно до стандартів Міністерства охорони здоров’я;

6) діяльність спортивних залів, фітнес-центрів;

7) приймання дітей до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.

8) та інше.

На території регіону (адміністративно-територіальної одиниці), на якій установлено «червоний» рівень епідемічної небезпеки, додатково до протиепідемічних обмежень, передбачених для «зеленого», «жовтого» та «помаранчевого» рівня епідемічної небезпеки, забороняються:

1) регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним, залізничним транспортом, міським електротранспортом, метрополітеном у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, крім перевезення:

  • легковими автомобілями, кількість пасажирів, включаючи водія, в яких не більше п’яти осіб без урахування осіб віком до 14 років;
  • службовими та/або орендованими автомобільними транспортними засобами підприємств, закладів та установ за умови забезпечення водіїв та пасажирів під час таких перевезень засобами індивідуального захисту в межах кількості місць для сидіння і виключно за маршрутами руху, про які поінформовано не менше ніж за два дні органи Національної поліції;

2) відвідування закладів освіти здобувачами освіти;

3) тощо.

Відповідальність за порушення правил карантину яка була, така і залишилась. Передбачена вона ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Так, порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених законом «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, тягне за собою накладення штрафу на громадян від 1 до 2 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 тис. до 34 тис. грн) і на посадових осіб — від 2 до 10 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 тис. до 170 тис. грн).

Шанси заразитися залишаються великими у закритих місцях великого скупчення людей (громадський транспорт, як приклад) або ж у місцях можливого тісного контакту з людьми (як приклад, заклади громадського харчування, зокрема, кальян-бари).

Водночас, парки, сквери не слід відносити до потенційно небезпечних місць, оскільки свіже повітря, на відміну від закритого простору, не є небезпечним.

Ймовірність продовження карантину й досі залишається високою. Крім того, маючи тісні зв’язки із людьми, які мешкають у Німеччині, зокрема у Мюнхені, можу сказати, що Європа готується до другої хвилі.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора