Facebook Pixel

Бізнес розкритикував можливе підвищення податків

Кабінет Міністрів України задля поповнення бюджету додатковими 140 млрд. грн пропонує зміни в податковому законодавстві і наполягає на підвищенні податків. The Page опитав представників різних галузей і переконався, що бізнес, м'яко кажучи, не в захваті від цієї ініціативи.

Як пропонують змінити податкове навантаження

За останній місяць законопроєкт переписували декілька разів. Наразі відомо, що уряд пропонує наступні зміни:

  • підвищення ставки військового збору (ВЗ) з 1,5% до 5%;
  • встановлення ВЗ для ФОП першої і другої груп у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати (тобто 800 грн);
  • встановлення ВЗ у розмірі 1% для ІІІ групи єдиного податку (80 грн);
  • встановлення щомісячних авансових внесків для АЗС;
  • встановлення ставки податку на прибуток для банків в розмірі 50% на 2024 рік;
  • підвищення ставки податку на прибуток для фінансових компаній до 25%;
  • щомісячна звітність по ПДФО.

Верховна Рада може розпочати розглядати новий законопроєкт вже наступного тижня.

Підвищення податків може призвести до тінізації економіки

В Асоціації ритейлерів України відзначають, що зміни законодавства можуть посилити тінізацію економіки або взагалі зроблять легальний бізнес неможливим. У своєму зверненні Асоціація наполягає, щоб додаткові кошти шукали шляхом більш ефективних витрат.

Пропонується взагалі знизити податки для бізнесу, який донатить на потреби армії. Асоціація наполягає, що додаткове фінансове навантаження призведе до того, що кошти будуть довше йти до військових, тому що часто волонтери роблять закупки швидше та ефективніше за Міноборони. Крім того, є більший ризик, що кошти донаторів потраплять до корупційних схем.

В Асоціації пропонують проаналізувати і знизити видатки на непріоритетні цілі, наприклад, мільярдні витрати на благоустрій.

Quote«Мільярдні витрати на благоустрій – невже без щомісячної пересадки квітів ми не виграємо війну? Адже можна передбачити норму, що благоустрій може фінансуватися на рівні 50% 2021 року. А великі видатки на це мають бути спрямовані на забезпечення військових потреб», – зазначають в Асоціації.

Що стосується ФОПів, то в Асоціації ритейлерів пропонують не впроваджувати додатковий збір та додаткове адміністрування і звіти, а ввести тимчасову надбавку до існуючої ставки ЄП для 3-ї групи до 6%.

Багато ФОПів будуть змушені закритися

З ритейлерами згоден і ФОП 2-ї групи Володимир Смирнов. Він зазначає, що сфера послуг дуже залежить від настроїв суспільства. Після чергової терористичної атаки росіян попит впав, і додаткове податкове навантаження у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати багатьох вдарить по кишені. Він також зазначає, що законопроєкт може сприяти тінізації бізнесу.

Quote«Є дрібні підприємці, наприклад, ті, що продають свої товари через Інстаграм. У них взагалі прибуток може бути лише кілька тисяч гривень на місяць. Підвищення податків просто змусить їх закрити ФОП та працювати в тіні», – припускає Смирнов.

Бухгалтерське обслуговування він віддав на аутсорс і сплачує за ці послуги 500 грн на місяць. Додаткова звітність збільшить навантаження на бухгалтера, що може позначитися на виплатах йому. Крім того, зазначає Смирнов, додаткова звітність свідчить про недовіру держави до підприємців, що не добре по відношенню до бізнесу. «До підприємців знов ставляться з презумпцією винуватості», – каже він.

Нововведення вдарять і по АЗС. Опитані The Page представники великих гравців ринку поки уникають розмов на цю тему, але сподіваються, що Верховна Рада не підтримує запропоновані зміни.

Представник однієї невеликої мережі дуже емоційно відповів на наші запитання, але якщо викреслити всі нецензурні слова, його висновок буде коротким: дії влади можуть вбити його бізнес.

Підприємці також не виключають, що зміни не допоможуть збільшити податкові збори, а навпаки, зменшать надходження до бюджету, тому що багато підприємців не впораються з додатковим навантаженням і стануть працювати нелегально.

Тим не менш, Кабінет Міністрів все ж таки прибрав деякі ініціативи, проти яких виступав бізнес. З тексту законопроєкту прибрали введення військового збору у розмірі 15% на нові авто, 30% на продаж ювелірних виробів, а також 5% на продаж нерухомості та послуги мобільного зв’язку.

Дискусія щодо тексту документа продовжується в комітетах Ради.

Подякувати 🎉