Facebook Pixel

НБУ дізнався, як банки оцінюють перспективи кредитування населення та бізнесу

Основні показники кредитування покращуються. Левова частка опитаних банків очікує зростання кредитування підприємств та населення у наступні 12 місяців. У IV кварталі, як і протягом 2023 року, попит на корпоративні кредити поступово відновлювався. Такі оптимістичні висновки зробили у НБУ за результатами щоквартального опитування щодо умов банківського кредитування. У звіті є й інші висновки та оцінки. The Page вибрав із нього найважливіше.

Очікування від кредитування на 2024 рік

Банки очікують зростання кредитного портфеля у наступні 12 місяців. Водночас прогнозується погіршення якості позичок. Більше песимістичні очікування якості кредитів мають окремі великі банки.

Обсяги фондування протягом 2024 року зростуть. Банки зазвичай сподіваються на збільшення припливу депозитів від населення.

Попит на кредити з боку бізнесу та населення

Попит бізнесу на кредити зростав увесь 2023 рік. У IV кварталі більшою мірою зріс попит на валютні позички та кредити великим компаніям.

Вперше за останні п'ять кварталів попит великих підприємств зростав більше, ніж МСП. Це пояснюється низькими відсотковими ставками, потребами бізнесу в оборотному капіталі та капітальних інвестиціях, а також готовністю підприємств реструктуризувати свої борги.

До березня 2024 року респонденти прогнозують збільшення попиту бізнесу на позички. Найбільше – на гривневі та короткострокові кредити, а також позички великим компаніям.

У IV кварталі, вперше за останній рік, знизився попит на іпотеку.

Попит на споживчі позички не змінився. Цьому сприяло покращення споживчих настроїв. У І кварталі 2024-го прогнозується така сама ситуація.

Очікування зміни ключових показників банків протягом наступних 12 місяців

Очікування зміни ключових показників банків протягом наступних 12 місяців

В останні три місяці 2023 року банки оцінили боргове навантаження бізнесу як середнє. Рівень заборгованості домогосподарств – найнижчий за історію опитувань.

Умови банківського кредитування у 2024 році

Кредитні стандарти для бізнесу загалом не змінилися. Водночас близько третини банків повідомили про пом'якшення стандартів для МСП. Цьому сприяли покращення очікувань економічної активності та конкуренція між банками. З іншого боку, найгірші очікування розвитку окремих галузей чи підприємств та обмінного курсу призвели до посилення стандартів для бізнесу загалом.

У I кварталі банки планують пом'якшити кредитні стандарти для МСП та посилити – для валютних та довгострокових позичок.

Рівень схвалення заявок зріс для всіх типів корпоративних кредитів, найбільше – для позик МСП, короткострокових та гривневих. На це вплинула нижча вартість позик, а для кредитів МСП – ще й більші суми.

Зміна рівня схвалення кредитних заявок корпоративного сектору

Зміна рівня схвалення кредитних заявок корпоративного сектору

Вперше за минулий рік у IV кварталі банки не послабили кредитних стандартів для іпотеки. Водночас вони стабільно пом'якшують стандарти споживчих позик. Цьому сприяють значна конкуренція (зокрема і з небанківськими фінустановами) та найкращі очікування економічного зростання.

У січні – березні банки очікують на пом'якшення кредитних стандартів для роздрібних кредитів.

Рівень схвалення заявок на кредити населенню послідовно зростав, найбільше на іпотеку. Відносно низькі відсоткові ставки підвищили рівень схвалення заявок на роздрібні кредити.

Основні ризики банківського кредитування

У IV кварталі банки вказали на зростання валютного, кредитного та операційного ризиків. Ризик ліквідності знизився. У I кварталі очікують подальшого посилення валютного, кредитного та операційного ризику.

Що стримує банківське кредитування – думка експерта

Олександр Паращій, керівник досліджень у Concorde Capital, звернув увагу на таку заяву НБУ: «Строковий ресурс, який українська банківська система могла б використати для кредитної підтримки українських підприємств, суттєво звужувався протягом 2022 року. Нацбанку вдалося у 2023 році це переламати: строкові гривневі депозити населення суттєво зросли».

За оцінками експерта, строкові депозити населення справді у 2023 році суттєво зросли. Але всередині банків кошти цих депозитів перетекли (у якийсь момент – майже повністю) у тримісячні депозитні сертифікати НБУ, тим самим зменшивши цей «строковий ресурс для кредитної підтримки українських підприємств».

Динаміка ресурсів банків

Динаміка ресурсів банків

Довідка. Опитування про умови банківського кредитування проводилося з 15 грудня 2023 року по 12 січня 2024 року серед кредитних менеджерів банків. Відповіді надали 26 фінансових установ, частка яких у загальному обсязі активів банківської системи становить 96%.

Подякувати 🎉