У Міністерстві фінансів розглядається пропозиція НБУ щодо запровадження додаткового збору на імпортні товари (або комісії в разі придбання безготівкової валюти) орієнтовно в розмірі 10%.
Фахівці з питань фінансового сектору та економісти, які беруть участь у роботі Економічної експертної платформи, проаналізували цю ідею та зазначили:
- значна кількість товарів першої необхідності, зокрема, ліки, електроніка, пальне тощо, не виробляються в Україні, тому додаткове імпортне мито призведе до подорожчання цих товарів і зростання інфляції;
- додатковий імпортний збір стимулюватиме контрабанду та сірий імпорт, проблема з якими є й зараз, а з впровадженням додаткового збору обсяги контрабанди суттєво зростуть. Необхідність купувати готівкову валюту для контрабанди збільшить тиск на гривню на готівковому валютному ринку;
- такий збір стимулюватиме експортерів до формування різних схем, за яких в одних будуть переваги перед іншими гравцями ринку.
З огляду на те, що зараз покращується ситуація з торговим балансом, зростають доходи та скорочуються витрати держбюджету, експерти не бачать необхідності запровадження додаткового збору на імпортні товари. Така новація принесе лише негативні наслідки для економіки.
Єдиним прийнятним варіантом, який можна було б розглянути в контексті імпортних мит і який не зашкодить економіці, є додаткове мито на товари категорії «люкс», що збирається на митниці.
Представники аналітичних центрів Економічної експертної платформи закликають Кабінет міністрів врахувати думку експертів, провести якісний аналіз витрат і вигод, пов'язаних із новим збором, й опублікувати його результати. Після того провести публічне обговорення цієї ідеї за участю економістів і членів профільних комітетів ВР.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також