Кількість звернень до Мінфіну США про можливі порушення санкцій, зокрема проти Росії, зросла після того, як інформаторам пообіцяли винагороду. За три тижні 2023 року агентство боротьби з фінансовими злочинами FinCEN отримало не менш як 100 повідомлень, частина з яких пов'язана з можливим обходом банками санкцій проти Росії, повідомило агентство Bloomberg. Саме стільки заявок надійшло до FinCEN за попередні два роки, коли винагорода не виплачувалася.
Bloomberg зазначає, що зростання кількості звернень пов'язано зі змінами, внесеними 29 грудня до відповідної програми, яку президент Джо Байден підписав разом із бюджетом на 2023 фінансовий рік (почався 1 жовтня 2022 року). Наразі інформатори, чиї відомості виявилися корисними, можуть розраховувати на 10 – 30% штрафу, який влада наклала за порушення санкцій.

Програма стимулює надавати інформацію про цілу низку правопорушень, зокрема про те, як банки таємно допомагають Путіну вести війну в Україні. «Це вдарить по найболючішому місцю Путіна та його соратників», – вважає адвокат Стівен Кон. Він представляє інтереси двох інформаторів за межами США, які стверджують, що банк обслуговує російських олігархів і організації, що потрапили під санкції.
Спочатку програма FinCEN була зосереджена на порушеннях законів про банківську таємницю та боротьбу з відмиванням грошей, а повідомлень про порушення економічних санкцій агентство не приймало.
Натепер FinCEN, бюджет якого збільшився на 18%, збирається розширити штат співробітників, які працюють з інформаторами (зараз там три людини). «Офіс буде укомплектований співробітниками правоохоронних органів, які оцінюватимуть і розслідуватимуть за необхідності дані інформаторів, а також опрацьовуватимуть заявки на винагороду», – повідомив представник агентства.
Сенатор-республіканець Чак Грасслі заявив, що винагороди та спеціальний фонд «гарантують, що інформатори, які викривають відмивання грошей і порушення санкцій США, отримають справедливу компенсацію, а також спонукають більше заявляти про корупцію».
Винагороду інформаторам у США пропонує також Комісія з цінних паперів і бірж (SEC). За останні два роки її інформатори отримали $793 млн, або 61% загальної суми штрафів у розмірі $1,3 млрд.

Динамика программы SEC информирования о нарушениях
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також