Facebook Pixel

У чому звинувачували Олександра Лазорка. Історія опального топ-менеджера Ігора Коломойського

28 травня стало відомо, що МВС зняло з розшуку екс-главу «Укртранснафти» Олександра Лазорка. Рік тому його розшук вже скасовувався, але ненадовго — майже відразу ж його повернули в базу.

Лазорко — один з найближчих соратників олігарха Ігоря Коломойського, через якого останній вів «політичні торги» з президентом Петром Порошенком у 2015 році.

У самому МВС заперечують свою причетність до скасування розшуку. «База МВС — лише агрегатор, що збирає відомості інших правоохоронних органів», — пояснив The Page прес-секретар міністерства Артем Шевченко.

Сприяти зняттю Лазорка з розшуку могла Служба безпеки України, оскільки вона була головним слідчим органом у цій справі. У 2015 році саме СБУ заявила про «зникнення» Лазорка з 18 серпня.

МВС передало запит на Лазорка до Інтерполу тільки в грудні 2015 року. «Аваков [міністр внутрішніх справ Арсен Аваков] затягував передачу в міжнародний розшук, очевидно, що на прохання Коломойського, аж до того моменту, поки Лазорко не подав клопотання про політичний притулок у Великобританії», — нагадав народний депутат Сергій Лещенко.

«Наскільки нам відомо, Лазорко знятий з розшуку в зв’язку з закриттям кримінального провадження. Про хід розслідування справи нам невідомо», — розповів в коментарі The Page перший заступник генерального директора «Укртранснафти» Андрій Пасішник.

Кримінальні розслідування проти Лазорка були відкриті у 2015 році, йому загрожувало від 7 до 12 років ув’язнення. Правоохоронці підозрювали колишнього керівника держкомпанії в незаконному викачуванні нафти з магістральних нафтопроводів, у завищених витратах на страхування та зберігання нафти на заводах структур Коломойського (близько 2,5 млн грн на день), а також у резервуванні нафтопроводу для пов’язаних з олігархом компаній.

Однак у травні 2018 року «Укртранснафта» і контрольована Коломойським «НПК-Галичина» (Дрогобицький НПЗ) підписали мирову угоду щодо суперечки про терміни повернення і вартості зберігання технологічної нафти. У результаті «Укртранснафта» залишилася винна структурі Коломойського 48 млн грн.

Олександр Лазорко керував державною «Укртранснафтою» шість років — з 2009 року по 2015-й. До цього він працював на НПК «Галичина» і «Нафтохімік Прикарпаття» (обидва нафтопереробні заводи належать умовній групі «Приват»). У 2017 році за допомогою судів йому вдалося відновитися на посаді, але «Укртранснафта» подала апеляцію.

Скандал з Лазорко почався після того, як у липні 2014 року структури Коломойського заблокували державну нафту «Укртранснафти» на 200 млн грн після того, як місяцем раніше її викачали з нафтопроводів на Донбасі. Правда, одночасно з цим були спустошені і резервні нитки нафтопроводу «Дружба». Частина цієї нафти потім була розміщена на НПЗ в Кременчуці, Надвірній і Дрогобичі. При цьому вартість зберігання цього ресурсу згодом виявилася захмарною. Після закінчення термінів зберігання НПЗ відмовилися повертати нафту «Укртранснафті», вимагаючи погашення боргів від держкомпанії.

У результаті Лазорко був відсторонений наглядовою радою «Укртранснафти» 19 березня 2015 року. Замість нього (після кількох спроб призначити нового главу) керівником держкомпанії з кінця 2015 року став Микола Гавриленко, колишній власник компанії «Вік-Ойл».

Буквально перед звільненням Лазорко встиг продовжити кабальний для держави договір з «Укртатнафтою» ще на 4 роки. Ця угода фактично позбавило держкомпанію можливості прокачувати нафту для інших замовників, крім «Укртатнафти» (контролює Коломойський), нафтопроводами від родовищ «Укрнафти» (її також контролював олігарх). До того ж, держкомпанія втратила можливість розірвати договір або навіть вносити до нього зміни.

Після рішення відсторонити Лазорко з поста глави «Укртранснафти» захищати його прийшов особисто Коломойський. Увечері 19 березня 2015 року олігарх та його озброєна охорона зайняли офіс держкомпанії, встановивши навколо будівлі залізний паркан. Саме того вечора він сказав свою знамениту фразу «Каву пити будеш?», адресовану народному депутату Мустафі Найєму.

Захоплення «Укртранснафти» стало однією з ланок цілого ланцюжка подій, що призвели до гучної відставки Коломойського навесні 2015 року.

Через півроку, у листопаді 2015-го, Ігор Коломойський в інтерв’ю виданню LB.ua повідомив, що Лазорко оформляє політичний притулок у Лондоні. За словами олігарха, гарантування недоторканності екс-глави «Укртранснафти» було «частиною політичної домовленості, укладеної (з Порошенком — The Page) при відставці» з поста глави Дніпропетровської ОДА в березні 2015 року. Такі ж гарантії тоді стосувалися й інших близьких соратників Коломойського — Корбана, Палиці, Філатова і Олійника.

Тоді ж Коломойський фактично вперше визнав, що Лазорко є його людиною на чолі державної компанії. І навіть заявляв, що за «порятунок» технологічної нафти з окупованої території Донеччини в травні 2014 року Лазорка потрібно нагородити орденом.

Коломойський стверджував, що ніяк не заробляв на «Укртранснафті». Але якщо за керівництва Лазорка компанія була збитковою, то вже у 2015-му отримала понад 1,6 млрд грн прибутку.

Подякувати 🎉