ЄС продовжить скасування мит на імпорт української агропродукції, але з умовами

Європарламент та Рада ЄС досягли попередньої угоди про продовження заходів щодо лібералізації торгівлі для України. Тимчасове призупинення імпортних мит та квот на експорт української сільськогосподарської продукції до ЄС буде продовжено ще на рік, до 5 червня 2025 року. При цьому буде запроваджено заходи захисту фермерів ЄС.

Так, Єврокомісія (ЄК) може запровадити будь-які заходи, які вважатиме за необхідні, якщо відбудеться значний збій на ринку ЄС чи ринках однієї чи кількох країн ЄС через український імпорт.

Постанова також передбачає екстрене гальмування для особливо чутливої сільськогосподарської продукції: птиці, яєць, цукру, вівса, кукурудзи, круп та меду. Депутати Європарламенту домоглися від ЄК зобов'язань вжити заходів у разі різкого збільшення імпорту пшениці з України. Базовим періодом для запуску екстреного гальмування будуть 2022 та 2023 роки, а це означає, що якщо імпорт цих продуктів перевищить середні обсяги за ці два роки, тарифи будуть знову запроваджені. Тепер ЄК діятиме швидше – протягом 14 днів замість 21 дня – якщо буде досягнуто тригерних рівнів автоматичних гарантій.

Доповідач Сандра Калнієте (Латвія) заявила: «Сьогоднішня угода зміцнює незмінне зобов'язання ЄС підтримувати Україну перед жорстокою агресивною війною Росії до перемоги України. Напад Росії на Україну та її виробництво продуктів харчування також впливають на фермерів ЄС. Парламент почув їхню стурбованість і посилив захисні заходи».

Європарламенту та Раді ЄС тепер доведеться дати остаточне зелене світло цій попередній угоді.

Контекст. Угода про асоціацію між ЄС та Україною забезпечила українському бізнесу преференційний доступ до ринку ЄС із 2016 року. Після того, як Росія розпочала агресивну війну, ЄС запровадив автономні торгові заходи (АТМ) у червні 2022 року, які відкривають безмитний доступ усієї української продукції до ЄС. 2023 року ці заходи були продовжені на один рік.

З осені 2023 року польські фермери протестують через постачання до країни дешевого українського зерна. Із листопада вони почали блокувати автомобільні пункти пропуску на кордоні з Україною. 4 березня 2024 року президент України Володимир Зеленський закликав знайти вирішення ситуації на кордоні з Польщею, оскільки вона «вже давно вийшла за межі економіки та моралі».

Читати на The Page