Мінфін РФ повідомив, що виконав платіжне доручення про виплати у валюті купонного доходу на суму $117,2 млн за двома випусками російських єврооблігацій, спрямоване 14 березня. На думку агентства Fitch, якби цього не сталося, де-факто було б запущено процес дефолту РФ.
Раніше міністр фінансів РФ Антон Сілуанов говорив, що Росія намагатиметься погасити свої зобов'язання в доларах для цього вона має достатньо валюти на рахунках в іноземних банках. Якщо вони не проведуть платіж, то виплата буде в рублях.
Проблеми з обслуговуванням російського держборгу у валюті виникли через те, що країни Заходу заморозили золотовалютні резерви РФ після початку війни в Україні. Під обмеження потрапила майже половина всіх резервів – $300 млрд.
У відповідь у Москві попередили, що сплачуватимуть за боргами «недружнім країнам» у рублях за курсом Центробанку РФ. Рейтингове агентство Fitch заявило, що проведення Росією виплат у рублях вважатиметься технічним дефолтом. Якщо впродовж 30 днів РФ не конвертує ці рублі у валюту, то рейтингові агенції оголосять дефолт Росії за борговими зобов'язаннями.
Американський Citibank 16 березня виплатив купон у валюті. Це сталося завдяки тому, що Мінфін США частково розблокував рахунки РФ, дозволивши до 25 травня платити з них інвесторам у суверенні єврооблігації Росії.
https://thepage.ua/economy/ssha-otsrochili-rossijskij-defolt
Що означає відтермінування дефолту Росії
Виплата купону, що відбулася за єврооблігаціями у валюті, означає, що:
- інвестори (переважно в США) отримали обіцяний їм раніше дохід;
- золотовалютні резерви РФ зменшилися на $117,2 млн;
- кредитний рейтинг РФ поки що не знижено до дефолтного рівня. Гіпотетично це дає змогу Росії отримувати позики на міжнародних ринках. Але зараз на тлі масових санкцій грошей там їй ніхто не дасть за будь-якого кредитного рейтингу.
Керівник однієї з російських інвесткомпаній Олексій Третьяков вважає, що дефолт щодо російських єврооблігацій навряд чи посилив ситуацію на тлі повного розриву відносин із Заходом і заморожування золотовалютних резервів ЦБ. Але доки Росія сплачує за своїми боргами, залишаться не тільки локальні інвестори, а й нерезиденти, які тримали Росію у своїх портфелях і у 2008, й у 2014 роках. Це азійські фонди та колишні й нинішні громадяни РФ, які інвестують через європейські private banks.
Нагадаємо: глава МВФ Крісталіна Георгієва 13 березня говорила, що Росія може оголосити дефолт за своїми боргами, але це не спричинить глобальної фінансової кризи. Загальний ризик банків, які працювали з Росією, становить приблизно $120 млрд. Ця сума не є незначною, але вона «не має системного значення».
Зазначимо, що вартість російських суверенних єврооблігацій підвищилася 16 березня на 10 — 13 в.п., до 36 — 40% номіналу. Сталося це на тлі повідомлень про українсько-російські переговори та обіцянки виплатити купон у валюті. Експерти очікували: якщо платіж купона у валюті відбудеться, то котирування можуть зрости до 50% номіналу.

Ілюстрація: «Комерсант»