Літак Boeing777-300ER компанії «Аерофлот»
У ході переговорів щодо України Кремль попросив Білий дім дозволити купити американські літаки Boeing за рахунок заморожених через вторгнення активів РФ, повідомило агентство Bloomberg із посиланням на джерело серед російських чиновників.
Концерн Boeing закрив свої операції в Росії, включаючи великий інженерний центр, після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року. Російські авіакомпанії через санкції не можуть літати в повітряному просторі США та ЄС та закуповувати західні літаки чи запчастини. При цьому літаки Boeing та Airbus становлять близько 40% російського авіапарку – їх 165 штук.
Раніше Росія публічно звернулася до США з проханням зняти санкції з її флагманської авіакомпанії «Аерофлот» та дозволити поновлення прямих рейсів між двома країнами. США публічно не відреагували на цю пропозицію.
Після початку вторгнення Росія конфіскувала 400 іноземних літаків, які здавалися в лізинг її авіакомпаніям. Фонд національного добробуту Росії виділив 300 млрд рублів ($3,7 млрд) на закупівлю літаків у міжнародних лізингових компаній для врегулювання претензій власників. Через неможливість технічного обслуговування все більше цих літаків стоять на землі або розбираються на запчастини.
Прохання дозволити закупівлю продукції Boeing не ставилося як умова припинення вогню в Україні, оскільки влада Росії розуміє, що до перемир'я про використання заморожених коштів не може бути й мови, говорить джерело Bloomberg. Дозвіл використовувати заблоковані на Заході кошти може стати частиною плану щодо пом'якшення санкцій проти Росії в обмін на мир.
«США не обговорюватимуть жодних економічних зобов'язань, доки не буде досягнуто припинення вогню», — заявив представник Ради національної безпеки США Брайан Хьюз.
Контекст. У країнах Заходу заморожені активи ЦБ РФ приблизно на $280 млрд, понад дві третини з них перебувають у країнах ЄС. У США — $5 млрд російських активів.
У Boeing, який давно переживає серйозні труднощі, становище погіршилося через розв'язану Дональдом Трампом глобальну тарифну війну. Так, американські літаки більше не закуповуватиме Китай, а авіакомпанія Ryanair заявила, що може затримати постачання літаків Boeing цього року, якщо вони потраплять під дію тарифів.
Boeing активно закуповував титан у Росії до війни, і уряд РФ раніше вже пропонував концерну відновити співпрацю.