Facebook Pixel

Що буде з гречкою: прогнози врожаю зернових та олійних культур у 2024 році

Спекотне та посушливе літо викликає обґрунтовані побоювання щодо врожаю зернових та олійних культур 2024 року. Ці продукти не лише забезпечують внутрішню продовольчу безпеку України, а і є значним джерелом надходження валюти до країни. Також деякі культури є основою кормів для тваринництва та птахівництва. Про перспективи врожаю-2024 експерти говорили у ході заходу, організованого «Центром економічної стратегії».

Урожай ранніх зернових культур у 2024 році

Ранні зернові культури були посіяні восени минулого року, тому на їх врожаї несприятливі погодні умови позначилися незначно. Падіння багатьох показників пояснюється зниженням посівних площ, зазначила Наталія Шпигоцька, старший аналітик інвестиційної компанії Dragon Capital.

За трьома основними культурами результати такі:

  • урожай пшениці знизився лише на 1% порівняно з 2023 роком, до 22,9 млн тонн, за середньої врожайності 4,45 т/га (-6% г/г);
  • урожай ячменю знизився на 7%, до 5,5 млн тонн, за середньої врожайності 3,88 т/га (без змін);
  • урожай ріпаку знизився на 15%, до 3,4 млн тонн, за середньої врожайності 2,70 т/га (-6%).

Прогноз урожаю пізніх зернових культур у 2024 році

Посуха вплине на врожайність пізніх зернових і олійних культур, насамперед кукурудзи, соняшнику та сої.

На початок вересня 2024 року аграрії обмолотили близько 20% сої, 15% соняшнику та менше 5% кукурудзи.

За результатами раннього збирання поточна врожайність сої знизилася приблизно на 25% порівняно з аналогічним показником на початок кампанії 2023 року — до 1,9 т/га. Поточна врожайність соняшнику зменшилася на 18%, до 1,8 т/га.

Урожайність пізніх культур може покращитися в міру просування збиральної кампанії в центральних і північних регіонах, але, скоріш за все, залишиться нижчою за минулорічні показники.

Нормалізований індекс різниці вегетації NDVI, який розраховує Мінсільгосп США, для України на початок вересня — найгірший за 12 років, що може вказувати на перспективи суттєвого погіршення врожайності пізніх культур у 2024 році. Але на підсумкову врожайність здатні вплинути погодні умови у вересні – листопаді.

Прогноз урожаю 2024 року в Україні

«З огляду на попередні підсумки збирання ранніх зернових та перспективи погіршення врожайності пізніх культур (кукурудзи, соняшнику та сої), ми очікуємо, що загальний урожай зернових та олійних культур в Україні у 2024 році знизиться на 10% порівняно з 2023 роком, до 74 млн тонн», — сказала Шпигоцька.

Урожай зернових та олійних культур в Україні, млн т

Урожай зернових та олійних культур в Україні, млн т

Перспективи аграрного експорту на 2024-2025 маркетинговий рік

Враховуючи очікуване зниження врожаю зернових та олійних та зменшення перехідних запасів зерна на початку сезону до довоєнного рівня (5-8 млн тонн проти 15 млн тонн на початок 2023-2024 маркетингового року), експорт зернових та олійних культур у 2024/25 МР може знизитися на 12-15%, до 48-50 млн тонн, вважають у Dragon Capital.

Іншими факторами, які вплинуть на динаміку експорту зерна, є:

  • стабільність роботи глибоководних портів України;
  • динаміка цін на зернові та олійні культури на світових ринках;
  • запровадження Україною режиму експортних гарантій та мінімальних експортних цін на зернові.

Тарас Висоцький, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства, погодився з оцінками та висновками компанії Dragon Capital. Він розповів про прогнози щодо інших продуктів аграріїв.

Динаміка експорту зернових та олійних культур, млн т

Динаміка експорту зернових та олійних культур, млн т

Перспективи для нішевих рослинних культур та тваринництва у 2024 році

За оцінками Мінагрополітики, цього року цукру виготовлять менше, ніж минулого – близько 1,6 млн т, при внутрішньому споживанні 0,9 млн т. Ресурси для експорту є, але їх реалізація багато в чому залежатиме від політики ЄС щодо квотування українського експорту .

Овес, горох, просо, гречка – урожай трохи знизиться порівняно з 2023 роком, але з урахуванням перехідних запасів цих культур буде достатньо для забезпечення внутрішнього споживання.

Складніша ситуація з кормовими культурами, що вже призвело до зростання цін на молоко та молочні товари.

Щодо м'яса всіх видів ситуація стабільна, приблизно на рівні минулого року.

У виробництві овочів немає надвиробництва, тому немає і низьких цін. Міністерство вважає, що нині їхній рівень відображає «об'єктивну собівартість виробництва овочів».

Яблук та інших садових культур зберуть достатньо не лише для внутрішнього споживання, а й для експорту. Є невизначеність з перспективами зберігання фруктів через зростання цін на електроенергію та перебої з її постачанням. Чинник електроенергії суттєво впливає і на тваринництво.

«Якщо ситуація з електроенергією буде складною, збільшиться забій худоби та птиці. Зросте обсяг реалізації, ціни впадуть, але утвориться дефіцит, через який ціни значно зростуть», — зазначив Висоцький.

Подякувати 🎉