Прогноз цін на АЗС в Україні. Фото: marketing-ua.com
Ціни на пальне на українських АЗС ставлять рекорди попри запроваджене державне регулювання. Причинами цього є світові ціни на нафту, що злетіли, та гривня, що падає. Експерти не бачать передумов для відкату цін до попередніх значень і одночасно прогнозують високий попит на паливо з боку населення.
Як змінюються ціни
За останній місяць середня вартість літра бензину марки А-95 підвищилася на 2,5 грн (8,3%) до 32,7 грн, а літр дизельного палива подорожчав на 2,6 грн, або 8,8% — до 32 грн. Відомості щодо зростання цін на конкретних АЗС ми навели наприкінці тексту.
Джерело: «А-95»
На українському імпортозалежному ринку нафтопродуктів на роздрібні ціни впливають переважно два чинники: паливні котирування на європейському ринку та курс національної валюти. У січні в плюс зіграли обидва чинники, зазначають експерти.
«Світові ціни на нафту з нового року зросли на 15% — із $78 до $90 за барель, на додачу відбулася девальвація національної валюти – на 1,3 грн за 1 долар. Це знайшло пряме відображення в роздрібних цінах – валютний чинник додав цінам 1 грн на літрі, ще 2 грн додало зростання нафтових котирувань», – пояснює директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн.
На думку генерального директора мережі АЗС SunOil Леоніда Косянчука, валютний чинник має навіть більший вплив на ціни. «Для оплати імпорту валюту потрібно купувати майже щодня. Відповідно, якщо гривня втрачає щодо долара 50 коп., то паливо зростає на 40 – 45 копійок на літрі. А з огляду на те що акцизні збори в нас прив'язані до євро, то зростає й податкове навантаження на імпортерів, що також впливає на кінцеву ціну для споживачів», – говорить він.
Водночас варто зазначити, що ажіотажний складник у ціні виключено через введене в травні минулого року державне регулювання цін на пальне. За словами Куюна, у поточній ситуації без держрегулювання роздрібна ціна була б на пару гривень вищою. Стрибки цін на нафту завжди супроводжувалися випереджальним зростанням цін на внутрішньому ринку.
Якими будуть ціни на пальне в лютому
Експерти не бачать передумов для зниження цін у лютому. Навіть можливе падіння світових цін на нафту може не позначитися на українських роздрібних цінах через випереджальну девальвацію гривні, що нівелює зниження цін.
«З великою ймовірністю ціни й далі зростатимуть. Утримання АЗС сьогодні подорожчало у 2,5 раза через зростання витрат на оплату комуналки, електроенергії тощо. Усі ці витрати входять у вартість палива. Окрім того, останнє підвищення урядом граничних цін, за моїми розрахунками, вийшло навіть заниженим. Відкладене подорожчання нафтопродуктів становить щонайменше 1 грн на літрі», – говорить Косянчук.
Додатковим чинником подорожчання нафтопродуктів стає напружена геополітична ситуація. «Невизначені маневри нашого сусіда створюють напруженість і спричиняють різні коливання котирувань. Крім того, я бачу передумови для зростання цін на нафту, що позначиться на величині граничної ціни нафтопродуктів», – пояснює директор із комерційних питань компанії «Укргазвидобування» Сергій Федоренко.
Водночас подорожчання нафтопродуктів не призведе до зниження обсягів продажу на АЗС. «Цього не було навіть у 2014 – 2015 роках. Тоді зростання цін призвело до трансформації паливного ринку, і багато людей встановили собі газове обладнання та перейшли на скраплений газ. А зараз ми бачимо зростання споживання бензину та дизельного палива минулого року, збільшується кількість автомобілів. Скорочення споживання на такому тлі є малоймовірним», – вважає Куюн.
Джерело: enkorr.ua