Скарг на якість мобільного зв’язку після запровадження 4G дедалі більшає. Щоб вирішити цю проблему, операторам потрібно встановити додаткову кількість базових станцій, і вони готові це роботи. Але головною перешкодою зазвичай стають власники будинків, які побоюються електромагнітного виромінювання. розібрався, скільки на цьому можна заробити та чи варто боятися шкоди для здоров’я.
Скільки оператори платять за розміщення антен
За оренду даху під антену мобільні оператори сплачують від 10 тис. грн щомісяця за одну базову станцію. Тобто, встановивши на даху дві антени, мешканці могли б за рік заробити мінімум 240 тис. А гроші за оренду спрямувати на утеплення будинку, розповідає Василь Демчук, голова об’єднання співвласників багатоквартирного будинку по вулиці Машинобудівників, 2А, що у Києві.

«Ми могли водночас позбутися двох серйозних проблем: як мінімум заробити, а укріплення даху мобільним оператором при встановленні стало б гарним бонусом», — розповідає він.
Проте багато мешканців багатоповерхівок не хочуть, аби на дах їхнього будинку мобільні оператори встановлювали великі антени. Серед аргументів «проти» зазвичай висловлюється позиція про те, що це шкідливо. «Над головою — жодних вишок з випромінюванням! Готові терпіти й холодні стіни, і дірявий дах», — переказує слова сусідів голова ОСББ.
Кому та як шкодять мобільні станції
Чи дійсно це може негативно вплинути на здоров’я? Законодавство не забороняє встановлювати антени на даху, в тому числі громадських та інших будинків, звертає увагу Дмитро Байраченко, заступник начальника управління державного нагляду за утриманням санітарного законодавства в Києві. Однак при встановленні потрібно враховувати спеціальні норми виромінювання та радіус розповсюдження хвиль. Для кожного випадку — різні показники.
Втім, найцікавіше те, що електромагнітне виромінювання впливає не на мешканців будинку з антеною, а на тих, хто живе у сусідніх будівлях.
Але хвилюватися насправді не варто – антени не небезпечніші за звичайні лінії електропередач, стверджує експерт.
«Цього року вже було близько 20 звернень. За кожною заявою роблять дослідження — проводять заміри в квартирах і на прибудинковій території. Але жодних перевищень виявлено не було», — каже Байраченко.