Відходи «великого мітингу» путіністів
Після нападу на Україну Росія зіткнулася з економічними проблемами та санкціями з боку багатьох країн і міжнародних організацій. У самій РФ влада називає це економічною війною. The Page підготувало добірку останніх повідомлень про це на 22 березня.
Економіка
Банки Goldman Sachs та Barclays погіршили прогнози щодо економіки РФ — вони очікують її скорочення: Barclays – на 12,4%, Goldman Sachs – на 10%. Економіці РФ загрожує найжорсткіше зниження з початку XXI століття, тоді як до початку війни в Україні їй прогнозували другий рік зростання поспіль.
Міжнародне рейтингове агентство S&P Global Ratings до 15 квітня відкличе кредитні рейтинги всіх російських компаній і організацій. Раніше S&P оголосило про зупинення комерційної діяльності в Росії на тлі ситуації в Україні.
Компанії Nestle та Unilever, які поки що залишаються у РФ, з квітня підвищують ціни на свою продукцію для російського ринку до 45%.
За даними Kaiko (один з основних постачальників даних про криптовалютний ринок для інвесторів і підприємств), наприкінці лютого обсяг продажів криптовалют за рублі збільшився до десятимісячного максимуму. Обсяг біткоїн-транзакцій досяг 2 млрд рублів, тоді як на початку лютого середньоденний оборот становив 300 млн рублів.
Novartis, другий у світі фармвиробник, приєднався до чотирьох інших (Pfizer, Sanofi, GlaxoSmithKline та Eli Lilly), які раніше вже заявили про відмову від нових клінічних досліджень у Росії. Вихід нових препаратів на російський ринок буде дуже ускладнено.
Нафтосервісна компанія KCA Deutag тимчасово зупиняє нові інвестиції у РФ і оцінює подальші варіанти роботи своєї російської структури. Раніше про припинення інвестицій у РФ оголосила й «велика четвірка» нафтосервісу: Schlumberger, Halliburton, Baker Hughes і Weatherford.
Дансько-шведський виробник молочних продуктів Arla вирішив припинити продавати кефір через «неприємні асоціації» – на його пакуванні зображено російські орнаменти і храм Василя Блаженного. Продаж відновиться, але в новому пакуванні.
Шведський банк SEB і французька група BNP Paribas зупиняють операції в Росії.
Японська електротехнічна корпорація NEC припинила оформлення нових замовлень.
Нідерландська енергетична компанія Eneco заявила, що не укладатиме нових контрактів на постачання російського газу.
Британська компанія OneWeb, що створює мережу космічного інтернету, передала замовлення на продовження запусків супутників від «Роскосмосу» компанії SpaceX Ілона Маска. Перший запуск очікується вже цього року.
Санкції
Італія заморозила активи російських бізнесменів на суму 800 млн євро.
У Нідерландах заморожено російські активи майже на 400 млн євро.
Супер'яхта, пов'язана з Дмитром Пумпянським, власником найбільшого у РФ виробника сталевих труб, який перебуває під санкціями Великої Британії та ЄС, пришвартувалася в Гібралтарі й була затримана владою.
У Берні заарештовано нерухомість, що належить Петру Авену, якого Швейцарія назвала довіреною особою Путіна та великим акціонером групи, що володіє «Альфа-банком».
У Фінляндії затримали 21 яхту. Припускають, що вони пов'язані з російськими бізнесменами. Якщо виявиться, що вони належать росіянам або компаніям, які потрапили під санкції, ці яхти можуть заарештувати.
РФ уже втратила через санкції 78 цивільних літаків – їх заарештували за кордоном.
Суспільство
У лютому росіяни зняли з рахунків у банках рекордну з 2008 року кількість грошей — 1,2 трлн руб. Це 3,5% усіх коштів, розміщених у банках.
Виробник спортивного одягу Speedo розірвав контракт із російським плавцем Євгеном Риловим. Це сталося за кілька днів після того, як дворазовий олімпійський чемпіон узяв участь у концерті «Кримська весна» в Лужниках. Залишок свого спонсорського внеску Speedo пожертвує проєкту ООН, який допомагає біженцям. Міжнародна федерація плавання (FINA) також розпочала розслідування щодо підтримання цим спортсменом «військової спецоперації» в Україні.
Міжнародна шахова федерація (FIDE) дискваліфікувала гросмейстера Сергія Карякіна після публікації ним відкритого листа на підтримку «військової спецоперації» Росії.
Італійська група Maneskin, яка здобула перемогу в конкурсі «Євробачення» у 2021 році, не відвідає РФ у рамках світового турне через війну в Україні.
Через наплив росіян у Туреччині підскочили ціни на оренду житла. Кількість запитів на оренду житла в Анталії та Аланії останнім часом збільшилася майже вчетверо.
В одному з музеїв Естонії замінили порожнечею на виставці картини російських художників-концептуалістів (залишили тільки підписи до картин). У музеї заявили, що російські художники та мистецтво не винні в тому, що відбувається зараз в Україні, але деякі роботи можуть «важко сприйматися в абсолютно новому контексті».
Які країни запровадили санкції проти Росії (станом на 21 березня)
Ілюстрація «РБК»