Економічна війна світу проти Росії: новини на 15 березня

Черга в Москві. Фото: Тетяна Васильчук / «Новая газета»

Росія після нападу на Україну зіткнулася з економічними проблемами та санкціями з боку багатьох країн і міжнародних організацій. У самій РФ влада називає це економічною війною. The Page підготувало добірку останніх повідомлень про це на 15 березня.

Економіка

18 березня відбудеться перше планове засідання Центробанку РФ із початку війни в Україні та запровадження західними країнами жорстких санкцій проти Росії. Найімовірніше, ЦБ вирішить не змінювати ключову ставку, залишивши її на рівні 20%.

За даними Росстату, за перший тиждень «воєнної операції» в Україні ціни у РФ зросли на 2,2%, інфляція в річному вираженні до 4 березня досягла рекордних із 2015 року 10,4% проти 9,05% тижнем раніше.

Після запровадження санкцій через початок війни в Україні становище російських компаній серйозно погіршилося: якщо під «старі», що діяли до 25 лютого, обмеження потрапляли лише чверть підприємців, то зараз уже 84%.

Уряд РФ обмежив експорт російських товарів. Зернові тепер не можна продавати до держав Євразійського економічного союзу (ЄАЕС), цукор – до третіх країн. Обмеження щодо зерна діятимуть до 30 червня, щодо цукру – до 31 серпня.

Виробники кондитерських виробів повідомили торговельні мережі про підвищення відпускних цін починаючи з 15 березня. У середньому ціни підвищаться на 25 — 30%. Кондитерка російських виробників подорожчає сильніше, ніж іноземних.

У топ-30 найбільших рекламодавців Росії більш як половина – іноземні бренди. Водночас 13 із 16 уже заявили про вихід із Росії або зупинення бізнесу. Зокрема і про зняття всієї реклами.

Компанія Amway оголосила про зупинення постачань на територію Росії та операційної діяльності на території РФ.

Європейське агентство безпеки польотів (EASA) зупинило дію сертифікатів російських компаній, що працюють у сфері цивільної авіації. Відкликання ліцензій зачепить і російські авіакомпанії. Без цих документів компанії не зможуть літати в небі Європейського Союзу.

Компанія Moeller-Maersk є світовим лідером у сфері контейнерних перевезень та управління портами. Вона оголосила про намір продати частки в чотирьох російських портах, а також припинила приймати замовлення на перевезення контейнерів до Росії та з РФ. Голова ради директорів компанії Джим Хагеманн Снабе заявив: «На Росію чекають труднощі впродовж багатьох років».

Центробанк РФ із 15 березня припинив купівлю золота в банків. Це зроблено задля того, щоб створити умови для задоволення попиту населення.

Китайський автоконцерн Haval планує підвищити ціни на машини, які виробляє на своєму заводі в Тулі, на 40 — 50%. Так різко автомобілі не дорожчали ніколи. Але зараз, окрім Haval, у Росії випускають тільки машини Lada, а коли нові авто можуть з'явитися в дилерів, незрозуміло.

У соцмережах і месенджерах у РФ з'явилися десятки груп для обміну валюти. Ціни в них сягають 200 рублів за долар чи євро.

Нові санкції

Японія запровадила нові персональні санкції проти 17 росіян. Вона заморозить активи й заборонить фінансові угоди з олігархом Віктором Вексельбергом, п'ятьма родичами Юрія Ковальчука (друга Путіна) та 11 комуністами з фракції КПРФ у Держдумі, включно з лідером партії Геннадієм Зюгановим.

Євросоюз запровадив щодо Росії нові санкції, які передбачають заборону на постачання до РФ низки товарів. Зокрема, під заборону потрапила сталеливарна продукція, предмети розкоші, автомобілі преміумкласу та ювелірні вироби. Крім того, нові санкції передбачають заборону нових інвестицій у сфері енергетики. Винятки зроблено для мирного атома та транспортування енергії.

ЄС вирішив відмовитися від імпорту російської сталі. Точний перелік товарів, що підпадають під заборону, поки що не опубліковано, але попередньо він не містить напівфабрикати, а також не стосується кольорових металів, хоча така опція обговорювалася.

США можуть запровадити повне ембарго на торгівлю з Росією, а також перекрити країні доступ до міжнародних морських шляхів. Крім того, США розглядають можливість накласти обмеження на експорт нікелю, урану та алюмінію, а також скоротити криптовалютні операції для Росії. Також США й далі запроваджуватимуть нові санкції щодо російських підприємців і політиків. Ці пропозиції «лежать на столі» в уряді США. Вони можуть увійти до наступних санкційних пакетів проти Росії.

Британія анонсувала нові санкції. Буде запроваджено додатковий тариф у розмірі 35% на імпорт основних російських товарів, включно з горілкою. Лондон також наслідуватиме США та ЄС, заборонивши експортувати в країну предмети розкоші, наприклад, автомобілі, дорогий одяг і картини.

Велика Британія запровадила нові персональні санкції проти Росії. Санкційний лист розширився на 370 людей. 51 із них є, на думку Лондона, олігархами та членами їхніх сімей. Сумарно їхнє майно оцінюється в 100 млрд фунтів стерлінгів. Загалом у списку санкцій Великої Британії через ситуацію в Україні з 2014 року опинилися понад тисячу росіян.

Влада Іспанії заарештувала яхту російського олігарха Сергія Чемезова за $140 млн, хоча формально її зареєстровано на його падчерку Анастасію Ігнатову.


Читати на The Page