«Інвестувати в цій ситуації — просто безумство»: інвестбанкіри поставили угоди на паузу

Відставка Якова Смолія зупинила інвестиції в Україні. Фото: УНІАН

Можливе звільнення голови НБУ Якова Смолія вже серйозно вдарило по курсу гривні. А Мінфіну навіть довелося скасувати останнє розміщення євробондів на $2 млрд. І на цьому негативні новини не закінчуються. Майже одразу після оголошення про відставку потужний інвестор в українські активи Томаш Фіала заявив, що його компанія Dragon Capital зупиняє всі нові інвестиції.

The Page поспілкувалося з найбільшими українськими інвестбанкірами про те, як вони сприйняли цю новину, що робитимуть у цій ситуації та чого очікують далі.

Юрій Яковенко
Голова правління інвесткомпанії Eavex Capital

«Я ставлюся до відставки Якова Смолія різко негативно. Стабільність і незалежність Нацбанку буде порушена, що може призвести до дисбалансів у фінансовій системі. Національний банк – це острівець макростабільності й основа інших реформ.

Інвестувати в цій ситуації — просто безумство. Потрібно бути просто божевільним. Доводиться припиняти нові інвестиції й чекати, коли все впаде до дна. Вартість активів падатиме. Інвестори тепер чекатимуть, коли активи й гривня стануть набагато дешевшими. Особливо вигідно це буде для іноземців. Складно тільки спрогнозувати, де це дно. Але поки, звичайно, купувати нічого не можна.

Навіть якщо політика Нацбанку не зміниться, то в будь-якому разі ринок відреагує. Він уже почав реагувати, передусім падінням курсу гривні. Внутрішні ОВДП не так сильно впали лише тому, що банкам особливо немає куди інвестувати. Ринок побоюється зміни стабільної політики Нацбанку — це може призвести до бажання надрукувати гроші. Тому гривня так і реагує.

Для нас індикатор – це ліквідні активи. Якби у нас був біржовий фондовий ринок, то ми б одразу це побачили за котируваннями українських акцій. Але оскільки у нас практично немає ринку акцій, ми дивимося на облігації. І вони теж падатимуть. Іноземні інвестори за першої можливості виходитимуть з них, купуватимуть валюту і виводитимуть її з країни. А це призведе до інфляції та девальвації. Короткостроково від цього виграють тільки чисті експортери».

«У цій ситуації немає або «білого», або «чорного». Цей «сюрприз» щодо Смолія є дуже неприємним. І ринки, й іноземні інвестори вже відреагували відповідно.


У мене немає такого категоричного настрою. Звичайно, це ще більше відлякає іноземців і насторожить інвесторів. Але Україна і так пасе задніх у всіх рейтингах. І ці події лише підтверджують той факт, що це триватиме ще довго.


Єдине, що можна констатувати: влада скотилася в популізм і непрофесіоналізм».

Ігор Мазепа

гендиректор інвесткомпанії Concorde Capital

Тарас Козак
Президент інвестиційної групи «Універ»

«Відставка Смолія — це дуже погано, адже супроводжується словами про тиск на Нацбанк. І якщо Смолій використовує такі слова, то тиск справді є. Він не та людина, яка шукає дешевої популярності. А наша влада зобов’язалася не робити цього в Меморандумі з МВФ. Відповідно очікувати наступного траншу як від МВФ, так і від інших організацій не доводиться.

Ми займаємося не прямими інвестиціями, а фінансовими інструментами. І їхня дохідність, безумовно, зросте. У моменті ми не переглядаємо умови роботи, але до прояснення ситуації рекомендуємо не інвестувати в гривневі активи великі суми, якщо це не було заплановано. Тобто за можливості ставимо на паузу.

Негативний сценарій передбачає серйозне зростання курсу долара, інфляції, відтік депозитів з банків та підняття ставок за кредитами. Зараз є загроза серйозного погіршення. Якщо надрукують близько 10% ВВП (а це майже 400 млрд грн), то грошова база зросте вдвічі. І тоді наступного року можна очікувати курс 50 гривень за долар.

Якщо кандидатура нового голови буде прийнятною, зрозумілою та передбачуваною для економістів і міжнародних партнерів, то, можливо, все обійдеться. А якщо це буде умовно прихильник розкидання «вертолітної» гривні направо й наліво, то ситуація буде набагато гіршою».

«На жаль, ми не регулюємося Національним банком, і реформи до фондового ринку не дійшли. Він знаходиться у такому стані, коли дуже погано, мляво й нерепрезентативно реагує на такі серйозні події. Якби у нас був фондовий ринок, який працює, то ми б побачили рух індексу вниз дуже стрімкий.


На «Українській біржі» ми не зупиняємо ніякі наші проєкти. Можливо, в майбутньому ми переглянемо деякі проєкти, але загалом змінювати плани не будемо. Ба більше, деякі наші проєкти будуть потрібнішими, якщо продовжиться волатильність.


Я намагаюся утримуватися від прогнозів. Усе залежатиме від того, хто буде призначений на місце Смолія і які в нього плани, програми та заяви. Але навіть цього замало, бо треба чекати дій. На жаль, ми побачимо щонайменше уповільнення реформ Нацбанку. Команда Смолія за три роки зробила більше, ніж усі їхні попередники разом узяті».

Олексій Сухоруков

Директор з розвитку «Української біржі»


Читати на The Page