Facebook Pixel

Що стоїть за затриманням голови Укрексімбанку

Вчора , 16 листопада, силовиками затримано ще одного великого банкіра – голову державного Укрексімбанку Олександра Гриценка. За даними The Page, крім нього, заарештували й інших осіб.

Служба безпеки України на FB-сторінці повідомила, що член правління Укрексімбанку підозрюється у сприянні легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом.

Олександру Гриценку інкримінують ч. 1 ст. 255 (Створення злочинної організації), ч. 5 ст. 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ч. 3 статті 209 (легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом). Згідно з повідомленням СБУ, затриманий вивів з-під арешту майно одного з медіахолдингів. Швидше за все, йдеться про Український медіахолдинг, який у 2013 році Сергій Курченко придбав у Бориса Ложкіна. Угодо було організовано за рахунок кредитів державного Укрексімбанку.

Це не перша гучна справа навколо перших осіб найбільших банків. Днями зі скандалом пройшло затримання голови правління Райффайзен Банку Аваль, раніше — першого заступника голови НБУ Олександра Писарука. Увечері 11 листопада представники НАБУ та ДБР прибули в офіс Райффайзен Банку Аваль. З часом Писарука відпустили.

Банки завжди були під особливим наглядом силовиків, і такі речі, як-от виїмки або запрошення на допит, зокремп пов'язані як з клієнтами, так і з правлінням банків, були звичною справою. Однак, щоб не чинити негативного впливу на банківську систему, про подібні справи силовики традиційно мовчали. Дуже рідко пресслужба СБУ або МВС виходила з заявами про скандал у банку, хоча Єдиний реєстр судових рішень містить тисячі справ щодо банків різних масштабів. Діяла негласна угода між силовими структурами та банками. Втім, деякі великі справи щодо банків могли зберігатися в силових структурах роками.

QuoteГлава Ради НБУ Богдан Данилишин розповів The Page, що «на банківському ринку йде пряма робота, яка пов'язана з очищенням від тих проявів, проти яких повинні боротися правоохоронні органи. Жодних наслідків для банківської системи від цього не буде».

Протягом останнього року кілька найбільших банкірів опинилися в центрі уваги. Наприклад, у вересні 2019 року, після виїмки в Приватбанку, голова правління фінустанови Петро Крумханзл розповів, що на нього особисто заведені кримінальні справи за підозрою в шпигунстві. Він назвав це «божевіллям» та повідомляв, що ходив на допити з травня 2019 роки близько 10 разів. Раніше, в кінці 2018 року, НАБУ почало розслідування проти голови правління державного Ощадбанку Андрія Пишного.

«Після арештів великих банкірів всі зрозуміли, що дуже просто можуть поміняти і керівництво Ощаду, і керівництво Привату, і наглядову раду Укрексиму, і ніхто не промовить ані слова», — іронізує керівник адвокатського об'єднання «Кравець та партнери» Ростислав Кравець.

Quote«Я вважаю, це відбувається в межах зведення рахунків з минулою владою. Петро Порошенко використовував банківський інструмент для особистого збагачення. І в МВФ у контексті переговорів про новий транш не повинно бути рожевих окулярів», — говорить народний депутат і член парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ольга Василевська-Смаглюк.


Як йдуть справи в Укрексімбанку

Олександр Гриценко очолив Укрексімбанк у серпні 2014 року. До цього, з 2007 по 2014 роки, він працював у Лондоні, в Standart Bank PLC і Bank Havilland S. A. Він непублічний банкір, та й сам Укрексімбанк традиційно була однією з найбільш закритих банківських установ у країні, пов'язаних силовиками. Навіть наглядова рада банку не могла зібратися кілька років поспіль через відсутність кворуму, і де-факто банк працював без наглядової ради до останніх місяців. Хоча зараз у наглядовій раді Укрексіму присутні незалежні іноземці, на банківському ринку ходили чутки про те, що у цієї наглядової ради можуть бути проблеми з дуже «зав'язаним» на силовиках керівництвом.

В Укрексімбанку величезний корпоративний портфель: він кредитував Чорноморнафтогаз, ДП «Вугілля України», «Дніпрошину», Харківський канатний завод, «Богдан Моторс», завод ім. Малишева і т. д.

Обсяг непрацюючих корпоративних кредитів в Укрексімбанку становив на 1 липня ц. р. 70 млрд грн, або 53% від портфеля. Це досить високий показник. Наприклад, у державному Укргазбанку цей показник становить лише 14%. До речі, у свій час серед прострочених кредитів Укрексиму були гроші, видані дочірньому підприємству банку Укрексимлізинг.

На 1 липня за позовами до боржників цього банку було відкрито 586 судових справ на загальну суму 95,2 млрд гривень.

QuoteЗа інформацією Ольги Василевської-Смаглюк, крім згаданої СБУ справи медіа-холдингу, проти Олександра Гриценка відкрито ще декілька справ у ДБР щодо корпорації Богдан та Укроборонпрому.

В Укрексимі найбільший серед держбанків відсоток неповернень за боргами фізосіб — 89%. Для порівняння: у Приваті цей показник становить 38% портфеля, в Ощадбанку — 45%. Таким чином, Укрексім, на відміну від інших держбанків, Ощаду й Укргазбанку, мало що зробив для поліпшення свого портфеля. «В Укрексімбанку є нова спостережна рада, вона і має призначати голову», — пояснила для читачів The Page ексглава НБУ Валерія Гонтарєва.

Втім, вже в понеділок банкіра можуть відпустити. Як пояснили джерела The Page, Гриценка затримали за статтями, якими традиційно і за Кримінальним кодексом займаються Генпрокуратура і НАБУ, але не СБУ. Це може стати формальною причиною для зупинення розслідування. Про це ми дізнаємось найближчим часом.

Подякувати 🎉