Особиста думка

Як зняти кіно і отримати «Золоту малину». Погані поради

На початку творчої кар’єри реалізувати власну ідею складно: брак можливостей, ресурсів та контактів грають свою роль. Для молоді, що працює у креативній сфері, чи не єдина можливість реалізувати амбітний проєкт — грантова програма чи колаборація.

Фото: Anika Mikkelson / Unsplash

Цікаву ідею можна втілити й без величезного попереднього досвіду, дослухаючись до порад досвідчених колег. Ми, в УКРКІНО, втілили десятки проєктів у колаборації з іноземними партнерами та на основі донорського фінансування. Одна з наших цілей — пошук і підтримка талановитих українських кінотворців, тому хочемо поділитися секретами успішної співпраці для початківців.

Створення проєкту має багато спільного з людськими стосунками. Уявімо, що це — взаємини двох людей. Для спеціалістів сфери кіно, що мріють отримати «Золоту малину», ми підготували підбірку поганих порад. Ну, а якщо ваша мета — втілити амбітну ідею, то прочитайте ці поради та зробіть навпаки.

Знайомство

  • Не виділяйте програми, що підійдуть саме вам, перед тим, як знайомити свою ідею зі світом, подавайтеся всюди. Не намагайтеся думати над актуальністю власної ідеї, її інновативності чи важливості. Ваша ідея й без цього геніальна!
  • Не вважайте людський ресурс чимось надважливим. Зустрічі чи тематичні заходи — червона зона. Завжди є можливість знайти корисні знайомства, а вам це непотрібно.
  • Кожен грантодавець через проєкт доносить свою ідею та місію. Постарайтеся зрозуміти, які цінності сповідує донор, та не вказуйте їх в описі проєкту. Заповнення заявки — довгий та відповідальний процес, тому ми рекомендуємо робити це в останній тиждень, а бажано — в останній день.

Фото: Denise Jans / Unsplash

Закоханість

  • Коли ви зачаровані ідеєю фільму, зібрали команду та знайшли всі необхідні ресурси — пів справи зроблено. Обговорювати організаційні моменти «на березі» не варто. Непорозуміння, які можуть виникнути в процесі, вирішите потім.
  • Скасуйте структуру командної роботи. Зони відповідальності, таймінг та критерії ефективності нехай впроваджують інші, у вас і так вже є амбітний проєкт та ідейна команда. Юридичні чи фінансові питання — нудно та складно. Не варто виділяти відповідального за цей процес, зробите все, як і з заявкою, — в останній день.

Фото: Denise Jans / Unsplash

Криза

  • У будь-яких стосунках рано чи пізно настають кризові ситуації, навіть якщо спочатку взаємодія здається ідеальною. Хоча, якщо на початку співпраці на знімальному майданчику панує гармонія, значить і на наступних етапах все нормалізується саме по собі, правда ж? У кризовий період провокуйте якомога більше конфліктних ситуацій, але вирішувати їх не потрібно. Чим більше конфліктних ситуацій — тим швидше перейдете до наступного етапу. Здається, так це працює…
  • Якщо ви працюєте з іноземними колегами, на робочі стосунки впливають культурні відмінності. Не варто цікавитися особливостями чужої корпоративної культури, це лише допоможе зрозуміти мислення партнерів, яке вам здається дивним. У книзі «Культурна мапа» Ерін Меєр пояснює відмінності корпоративної культури різних країн. Проте читати її ми вам не радимо, адже з таким підходом «Золоту малину» не здобудеш.

Фото: Denise Jans / Unsplash

Дружба

  • Це — етап, коли конфлікти вирішені, командна робота налагоджена. Подальша співпраця покращується до фіналізації проєкту. Не хотілося б, щоб у партнерів чи донорів залишились позитивні враження та бажання співпрацювати й надалі. Тому підійти до завершення створення фільму варто не менш відповідально, ніж до його початку.
  • Ви створювали проєкт заради досягнення спільної мети? От і ми так не вважаємо. Буде доречним завершити проєкт і розпустити команду без спільного обговорення виконаної роботи.
  • Результат — теж не те, для чого всі зібралися. Якщо ви дотримувалися попередніх порад та не планували відстежувати ефективність проєкту, то й на цьому етапі про це думати не варто. Звітність, як і попередня документація, — марудна справа. Не варто навіть витрачати зусиль, щоб все правильно заповнювати. Якщо донорам потрібен звіт — поцікавляться самі.

Дотрималися всіх порад? Вітаємо! Тепер ваш проєкт — перший претендент на провал, а проєктна заявка ще довго слугуватиме зразком для тих, хто мріє про «Золоту малину».

Фото: Denise Jans / Unsplash

Помиляються всі

Помилки — це те, що об’єднує початківців та тих, хто лише починає свій шлях. Навіть, якщо у вас немає досвіду грантових проєктів чи міжнародної співпраці, головне — дослухатися до порад колег, що працюють у сфері не один рік. Ми теж починали свій творчий шлях із малого, щоб прийти до масштабних проєктів, які втілюємо сьогодні. Єдине, що відділяє початківців від професіоналів, — пройдений довгий шлях у роботі, наповнений і злетами, і падіннями. Творіть без сумнівів та дозвольте вашим помилкам зробити вас кращими.

Читати на The Page

Життя

Підбірка різдвяних фільмів від The Page: 10 стрічок до свят

Життя

«Порцелянова війна» режисера з Харкова номінована на Оскар 2025

Життя

Прем’єр Британії заговорив голосом Дмитра Кулеби – поки в новій версії «Реального кохання»