Фото: Thomas Kinto / Unsplash
21 квітня людство відзначає Йом а-Шоа — День катастрофи і героїзму. Катастрофою в новітній єврейській традиції називають Голокост. Світ згадує 6 мільйонів загиблих євреїв Європи. Також цього дня згадують Праведників народів світу. Це люди різних національностей, які, ризикуючи свободою, благополуччям, життям і своїми сім'ями, рятували євреїв від смерті. Вони робили це, бо не могли вчинити інакше перед лицем Господа Бога. Це дуже добрі люди, які живуть високою духовністю і які, опинившись у страшних життєвих ситуаціях, прийняли рішення рятувати життя інших, покладаючись на добре Провидіння. Єврейський народ і держава Ізраїль шанують таких людей. На 1 січня 2019 року Праведниками народів світу було визнано 27 362 людини.
До списку входить і київська сім'я Глаголєвих, священиків і вчителів. Ці дев'ятеро Праведників врятували кілька київських сімей від загибелі у Бабиному Яру. Про них розповідається в документальному фільмі проєкту «Слово Праведника».
Одна з історій, що вразила мене до глибини душі, — історія домовласників Гермайзе. Бездітній парі, Миколі та Людмилі, підкинули немовля. Вони його всиновили, назвали Юрочкою і за єврейським обрядом зробили обрізання. Восени 1941 року, вже під час окупації, Гермайзе видавали себе за німців. Так робило багато єврейських сімей: наприклад, мій дядько розповідав, що київські бабуся і прабабуся видавали себе за полячок. Мої бабуся і прабабуся були домашніми жінками і майже не виходили на вулицю. Псевдополяцтво і домосідство врятували їхнє життя.
Юрочка Гермайзе називав себе німцем і ходив на біржу праці. Там він почав розмовляти чудовою німецькою, чим привернув до себе увагу німецької влади. Його разом з батьком запросили на допит, під час якого роздягли догола. За обрізанням стало зрозуміло, що вони євреї. Це відбувалося в гестапо, яке в Києві розташовувалося у відомому будинку спецслужб на Володимирській.
Почувши новину про їх арешт, Тетяна Глаголєва, дружина майже позбавленого всіх прав і свобод за часів СРСР православного священика дворянського походження Олексія Глаголєва, побігла до гестапо, аби дати свідчення про те, що Гермайзе все-таки німці. Але до того часу, коли вона прийшла туди, їх уже вбили. Потім заарештували Людмилу Гермайзе, і Тетяна Глаголєва вдруге пішла на Володимирську, аби врятувати її. І Людмилу відпустили!
Як розповідає внучка Тетяни та Олексія Глаголєвих Зінаїда Пальян, це було дуже страшно — йти і намагатися врятувати людей, які вже в гестапо.
Фото: «Слово Праведника»
Родина Глаголєвих
Глаголєви — одна з перших українських сімей, які отримали високе звання.
У фільмах «Слово Праведника» ми запитуємо героїв, чому саме їхні сім'ї рятували євреїв, як вони росли, як їх виховували. Адже й інші люди могли рятувати євреїв, і тоді б не загинуло 1,5 млн осіб. Ми знаємо випадки в історії, коли цілі села, такі як Яруга на Західній Україні, Ле-Шамбон-сюр-Ліньон у Франції, Ньюланде у Нідерландах, а також ціла країна Данія, займали позицію «ми не віддамо їх на смерть» і де в роки Голокосту завдяки різним хитрощам або відкритій позиції не загинув практично жоден єврей. Що відрізняло цих людей від інших?
Кажуть, що яблуко від яблуні недалеко падає. Батьком Праведників народів світу Глаголєвих був легендарний священик Олександр Глаголев. Поліглот, гебраїст, ректор Київської духовної академії. Він користувався величезним авторитетом і як священик, і як фахівець з давньоєврейської віри та обрядів. Під час огидної «Справи Бейліса» саме його запросили дати свідчення як експерта з питань єврейської релігії. Саме його свідчення допомогли виправдати Бейліса і зупинити погроми. Сам отець Олександр разом зі своїм товаришем, священиком Михайлом Єдлінським восени 1905 року вийшов назустріч розлюченому натовпу погромників, які йшли через Контрактову площу, і зупинив їх. Він ризикував своїм життям заради порятунку людей, бо просто не міг вчинити інакше.
Фільм про цю видатну родину вийде в світ цієї весни.