Життя

Про що мріють філателісти: топ-10 найдорожчих поштових марок у світі

12 квітня «Укрпошта» ввела в обіг поштову марку «Русскій воєнний корабль, іді… !» Її назва – слова українського прикордонника Романа Грибова з острова Зміїний у відповідь на вимогу російського корабля скласти зброю та здатися, що стали символом українського спротиву військовій агресії РФ.

Марка номіналом 23 гривні викликала неабиякий ажіотаж, тож «Укрпошті» навіть довелося обмежувати її продаж «в одні руки». Можливо, за сотню років українську марку виставлять на аукціон і колекціонери з усього світу боротимуться за право володіти нею. Але поки цього не сталося, The Page Style розповідає про десять найдорожчих і найрідкісніших поштових марок, які збереглися донині.

«Британська Гвіана» (British Guiana 1c magenta)

Британська Гвіана — одна з найрідкісніших марок у світі. Фото: Wikipedia

Вартість: $9,48 млн

У 1856 році в місті Джорджтауні в Британській Гвіані обмеженим накладом випустили рожеву поштову марку номіналом 1 цент. Зараз її вважають однією з найрідкісніших марок у світі: відомо лише про один її екземпляр, який зберігся до сьогодення.

У 2014 році «Британську Гвіану» придбали на аукціоні за $9,48 млн. Відтоді перевершити такий результат не вдалося жодній поштовій марці, включно із самою рекордсменкою: у 2021 році її знову виставили на торги, однак цього разу максимальна пропозиція склала $8,307 млн.

«Святий грааль» (The Benjamin Franklin Z Gril)

«Святий грааль» до сьогодні зберігся тільки у двох екземплярах. Фото: Wikipedia

Вартість: $3 млн

«Святий грааль» – одноцентова марка 1868 року із зображенням Бенджаміна Франкліна. Її особливістю є рідкісне вафелювання типу «Z» – спеціальне пресування паперу готових марок, яке використовували, щоб запобігти шахрайству.

Сьогодні достеменно відомо лише про дві такі марки. Одну з них продали в 1998 році на аукціоні за $935 тис.

А 2005-го Дональд Сандман обміняв її на блок із чотирьох марок «Перевернута Дженні» колекціонера Білла Гросса. Вартість цієї угоди оцінюють майже в $3 млн.

«Сицилійська помилка кольору» (Sicilian Error of Colour Stamp)

Планувалося, що «Сицилійська помилка кольору» мала бути помаранчевою. Фото: Wikipedia

Вартість: $2,6 млн

Секрет унікальності цієї марки ховається в її назві. Вона мала бути помаранчевою, але через помилку під час друку вийшла синьою. Донині колекціонерам відомо лише про два екземпляри «Сицилійської помилки кольору».

Одна з них певний час утримувала титул найдорожчої поштової марки світу. У 2011-му її продали за $2,6 млн, однак за три роки на аукціон виставили «Британську Гвіану» – і лідер змінився.

«Жовтий трискілінг» (Treskilling Yellow)

Актуальна вартість «Жовтого трискілінга» невідома. Фото: Wikipedia

Вартість: $2,3 млн

Шведську марку номіналом у три скілінги виготовили в 1855 році. Унаслідок помилки вона вийшла не зеленою, як планувалося, а жовтою.

Актуальна вартість «Жовтого трискілінга» невідома, оскільки під час останніх аукціонів із його продажу покупці відмовилися озвучувати сплачену суму. Востаннє ціну марки називали на торгах 1996 року – $2,3 млн.

«Маврикій» (Mauritius Post Office Stamps)

Перші Маврикійські марки випустили у 1847 році. Фото: Wikimedia

Вартість: $3,8 млн за дві марки

Маврикійські марки були першими в Британській імперії, які виготовили за межами Великої Британії. На них зображено профіль королеви Вікторії та помилковий текст – напис «Post Office» замість «Post Paid».

Випустили марки в 1847 році, а до наших часів дійшло лише 27 екземплярів. Пару цих марок, знаних як «One Penny Red» і «Two Penny Blue», у 1993 році продали за $3,83 млн.

«Уся країна – червона» (The Whole Country is Red)

Є дев'ять копій марки «Уся країна – червона». Фото: Wikimedia

Вартість: $2 млн

Ця китайська марка часів Культурної революції 1968 року є однією з дев'яти копій, що збереглися до сьогодні. Наприкінці 2018 року її продали за $2 млн у Пекіні.

На марці зображено групу китайців, які тримають над головами «Цитатник» Мао Цзедуна, та червону карту КНР в ореолі яскравого сяйва. Марка була в обігу лише пів дня, доки на ній не помітили помилку: Тайвань на мапі залишився білим.

«Перевернута Дженні» (Inverted Jenny)

«Перевернута Дженні» — одна з найвідоміших марок в американській філателії. Фото: Wikipedia

Вартість: $1,593 млн

«Перевернута Дженні» – одна з найвідоміших марок із помилкою в американській філателії. Літак Curtiss JN-4 Jenny на марці 1918 року помилково надрукували догори дриґом.

Відомо щонайменше про 86 екземплярів цієї марки, проте найдорожчим із них є той, що продали у 2018 році. Тривалий час він був замкнений у сейфі, майже не зазнав впливу світла, а тому зберігся в чудовому стані. Анонімний учасник онлайн-торгів заплатив за нього $1,593 млн.

«Баденська помилка кольору» (Baden 9 Kreuzer Error)

В оригіналі «Баденська помилка кольору» мала бути рожевою. Фото: Wikimedia

Вартість: $1,5 млн

Цю рідкісну німецьку марку випустили в 1851 році. Через помилку друкаря її пофарбували в зелений колір замість рожевого. У 2008 році одну з марок продали на аукціоні за $1,5 млн.

Донедавна вважалося, що є лише чотири екземпляри «Баденської помилки кольору». Утім, у травні 2019 року американець, який зажадав залишитися анонімним, заявив, що знайшов п’яту марку в сімейному альбомі.

«Перевернута Декларація незалежності» (Inverted Declaration of Independence)

Аукціонний дім спершу оцінив вартість марки у $200 тис. – $300 тис. Фото: Wikimedia

Вартість: $1,2 млн

У 2008 році зелено-фіолетова марка номіналом 24 центи з перевернутим зображенням підписання Декларації незалежності США стала справжньою «темною конячкою» на торгах. Аукціонний дім оцінив її вартість у $200 тис. – 300 тис., а зіркою продажів тоді нарекли «Перевернуту Дженні». Однак колекціонери звернули увагу саме на «Декларацію» й підняли її ціну до $1,2 млн.

Вважається, що до нас дійшли лише чотири такі марки.

«Олександрійський «Блакитний хлопчик» (Alexandria Blue Boy)

Ця марка — єдиний екземпляр, надрукований на блакитному папері. Фото: Wikipedia

Вартість: $1,18 млн

Ця унікальна марка є єдиним зразком, надрукованим на блакитному папері. Свою назву вона отримала завдяки картині англійського художника Томаса Гейнсборо «Хлопчик у блакитному».

За різними даними, марку випустили в 1846 або 1847 роках. У 1981-му «Блакитного хлопчика» продали за $1 млн, а під час торгів у червні 2019 року її вартість зросла до $1,18 млн.

Зображення на обкладинці: Unsplash

Читати на The Page

Життя

Благодійна паска: де купити великодню випічку, щоб зробити добро

Життя

Як золота рибка. Закордонні тури для українців подорожчали вдвічі

Життя

Рецепт дня: сливовий пиріг від The New York Times