44 роки — це критичний вік, коли дегенерація мозку починає бути найбільш помітною, перш ніж досягти найбільшої швидкості у 67 років.
Відповідне дослідження опублікували в PNAS, передає ScienceAlert.
Коли мозок починає швидко старіти
Відкриття зробила група вчених, очолювана дослідниками з Університету Стоуні Брук у США. Вони просканували мозок та протестували 19 300 осіб.
Так, вчені змогли ідентифікувати потенційний основний фактор прискорення старіння мозку — інсулінорезистентність нейронів.
Дослідження реакції нейронів на стрес. Інфографіка: PNAS
Результати свідчать про те, що в міру того, як наш мозок старіє, інсулін зменшує вплив на нейрони. Тобто менше глюкози споживається як енергія, яка потім починає порушувати сигналізацію мозку.
Як зазначає видання, ідея про те, що метаболізм впливає на старіння мозку, була підтверджена генетичним аналізом, який провели дослідники.
Діяльність, пов'язана з білком, що поглинає глюкозу GLUT4, і білком, що транспортує жир APOE, відповідала ознакам зносу мозку.
Звідси випливає, що якщо якимось чином замінити або відновити джерела енергії для нейронів, то можна уповільнити старіння мозку. ScienceAlert підкреслює, що це потенційно дає ще один варіант лікування нейродегенеративних захворювань.
«У середньому віці нейрони зазнають метаболічного стресу через недостатню кількість палива; вони борються, але вони все ще життєздатні. Отже, надання альтернативного палива під час цього критичного вікна може допомогти відновити функцію. Однак у більш пізньому віці тривале голодування нейронів могло спровокувати каскад інших фізіологічних ефектів, які роблять втручання менш ефективним», — каже нейробіолог з Університету Стоуні Брук Мухіка-Пароді.
Дослідники перевірили цю гіпотезу на групі зі 101 людини, яким давали кетонові добавки, котрі підвищують чутливість клітин мозку до інсуліну та пригнічують метаболічні пошкодження.
Деградація мозку стабілізувалася після їх прийому. Причому найбільше це спостерігалося у людей від 40 до 59 років. Вчені кажуть, що це означає, що лікування такого типу може спрацювати, але вирішальним буде вибір віку для початку терапії.
«Це означає зміну парадигми в тому, як ми думаємо про запобігання старінню мозку. Замість того, щоб чекати когнітивних симптомів, які можуть не з’явитися до тих пір, поки не буде завдано суттєвої шкоди, ми потенційно можемо ідентифікувати людей із групи ризику за допомогою нейрометаболічних маркерів і втрутитися під час цього критичного вікна», — каже нейробіолог Ботонд Антал з Університету Стоуні Брук.
Нагадаємо, американські вчені з університету Південної Каліфорнії з’ясували, що екстремальна спека пришвидшує старіння організму. Зокрема, кумулятивний тепловий стрес безпосередньо впливає на те, як клітини вмикають або вимикають перемикання генів у відповідь на тиск навколишнього середовища.