80% підприємств України налагодили логістику під час великої війни: які виклики бізнесу. Зображення: Deloitte
80% підприємств України налагодили свої ланцюги постачання від початку великої війни. Водночас найбільшою проблемою для бізнесу у 2024 році стала енергетична криза, що вплинула на 41% закупівель. Про це свідчать результати опитування компанії IPSM та Закупівлі_News.
Як український бізнес адаптувався до умов війни
У 2024 році погіршення ситуації в українській енергетиці вплинуло на 41% закупівель. Кожна третя компанія зіткнулася з перебоями електропостачання (36%) та інфляційним тиском (32%). Водночас 52% організацій змогли утримати якість постачання на «довоєнному» рівні.
Найбільші виклики бізнесу у 2024. Джерело IPSM
Загалом за останні три роки 80% підприємств України змогли стабілізувати свої ланцюги поставок.
У 37% компаній річний бюджет закупівель був у межах 100-500 млн грн, а у 15% – понад 5 млрд грн. Більше половини підприємств (54%) заявили, що готові трансформувати свій бізнес у 2025 році.
Скільки бізнеси витратили на закупівлі у 2024. Джерело: IPSM
63% компаній не впровадили нових інструментів управління постачальниками за останні 3 роки.
«Такий консервативний підхід не лише знижує ефективність операційних процесів, але й обмежує можливості для швидкої адаптації до змін на ринку», – йдеться у звіті IPSM.
Водночас за час повномасштабної війни роль закупівельників зросла:
- 70% з них глибоко залучені до управління контрактами;
- 55% компаній повністю задоволені їхньою участю в операційній діяльності.
«Позитивним сигналом є зростання закупівельної функції в бізнесі. Для забезпечення сталого розвитку у 2025 році компаніям варто зосередитися на впровадженні сучасних технологічних рішень, розвитку компетенцій закупівельних команд та побудові більш гнучких і стійких систем управління постачанням», – йдеться у звіті.
Найбільші виклики бізнесу у 2024. Джерело IPSM
Нагадаємо, у грудні 2024 року українські підприємці знову послабили очікування своєї ділової діяльності. Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) впав до 45,9 порівняно з 47,2 у листопаді. На це вплинули, зокрема, пошкодження енергоінфраструктури, більші витрати бізнесу, інфляція, дефіцит кадрів.