Facebook Pixel

Всеукраїнський референдум: що прийняли в Раді і що змінює закон

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроєкт президента Володимира Зеленського про народовладдя через всеукраїнський референдум №3612. «За» проголосували 252 нардепи.

Крім цього законопроєкту, Рада розглядала ще два проєкти про референдум – авторства депутатів від «Батьківщини» та «Опозиційної платформи — За життя». Однак вони не набрали достатньої кількості голосів.

Що передбачає законопроєкт?

  • Президент своїм указом проголошуватиме всеукраїнський референдум, якщо цього вимагають щонайменше 3 млн українців, які мають право голосу. Перед цим повинні зібрати громадян (щонайменше 300 виборців), які повинні сформулювати питання на референдум та сформувати ініціативну групу із 60 чоловік.
  • На референдум можуть виноситися такі питання: внесення змін до Конституції (щодо виборів і референдуму), питання загальнодержавного значення, питання зміни території країни, а також питання припинення дії законів або положень. На один референдум можна винести лише одне питання.
  • З питань, які суперечать Конституції України, загальновизнаним нормам, а також нормам міжнародного права, референдум проводити не можна. Забороняється також розгляд тих питань, які стосуються ліквідації незалежності України, порушення держсуверенітету та територіальної цілісності, створення загрози нацбезпеці, а також розпалювання міжетнічної, расової або релігійної ворожнечі. Також не можна проводити референдум щодо питань законопроєктів про податки, амністії та які належать до компетенції органів правопорядку, прокуратури, суду тощо.
  • Під час організації та проведення референдуму можна вводити електронні процедури, навіть електронне голосування. Але порядок подібних процедур визначатиме окремий закон.
  • Для забезпечення та проведення референдуму буде створена автоматизована інформаційно-аналітична система, яка забезпечуватиме електронне голосування.
  • Буде розширено коло суб'єктів процесу референдуму, які реєструються в Центральній виборчій комісії як прихильники або опоненти референдуму.

Контекст. Раніше стало відомо, що на всеукраїнський референдум можуть винести питання про легалізацію грального бізнесу.

Подякувати 🎉