Україна вже чотири роки обходиться без російського газу

Скріншот з сайту компанії «Укртрансгаз»

«Нафтогаз» перестав закуповувати природний газ у «Газпрому» рівно чотири роки тому — 26 листопада 2015 року — через неузгодженість ціни. Про це повідомив голова правління української компанії Андрій Коболєв на своїй сторінці в Facebook.

З тих пір «Нафтогаз» імпортує газ тільки на західному кордоні України.

Коболєв зазначив, що газ в Україну імпортували 65 компаній, сам же український монополіст купував його у 18 постачальників із Європи.

«Нещодавно в Україну вперше поставили американський скраплений газ. Ринкові механізми зробили те, що політики не могли зробити десятиліттями — позбавили країну газової та політичної залежності від Росії», — додав він.

Голова правління «Нафтогазу» також зазначив, що внутрішній видобуток газу забезпечує лише 2/3 потреб українців, тому його потрібно збільшувати. Але щоб Україна швидше позбулася потреби імпортувати енергоресурси, за його словами, потрібно ввести технології енергозбереження та зменшити споживання газу.

Контекст

  • Наприкінці 2017 року Стокгольмський арбітражний суд переглянув контрактну формулу між «Нафтогазом» і «Газпромом» і вирішив, що ціна ресурсу для українського монополіста тепер така ж як на хабі в Німеччині (раніше вона залежала від вартості гайзоля і мазуту).
  • А навесні 2018-го «Газпром» не захотів відновити поставки газу в Україну і повернув «Нафтогазу» $127,6 млн авансу. Таким чином російська компанія порушила рішення Стокгольмського арбітражу, а «Нафтогаз» не зміг виконати рішення трибуналу і купити мінімальні річні обсяги енергоресурсу.
  • Але в жовтні 2019 року дочірня компанія «Нафтогазу» — «Укртрансгаз» завершила будівництво трубопроводу-перемички на станції «Комарно» у Львівській області. Це збільшило пропускну здатність, яка доступна для імпорту з Польщі до 18 млн кубометрів на добу (раніше було 6,5 млн). За рік ця цифра може досягти 6,6 млрд кубометрів, що становить половину всієї потреби України в імпорті газу за рік.

Читати на The Page