Facebook Pixel

Гетманцев розповів, скільки коштів недоотримує бюджет через тіньову економіку

В Україні на початку 2024 року половина економіки перебувала у тіні, що близько 500 млрд грн незадекларованих податків. Однак після проведеної роботи її рівень міг скоротитися десь до 420-430 млрд грн.

Про це розповів голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев в інтерв'ю виданню «Економічна правда».

Який рівень тіньової економіки в Україні

Він зазначив, що всі дані стосовно рівня тіньової економіки України є оціночними, тому їх потрібно сприймати зі скепсисом. Однак за попередніми оцінками, в тіні перебуває половина економіки. Водночас, наприклад, в галузі торгівлі 60-70% незадекларованих коштів.

За словами Гетманцева, якщо порівняти надходження від ПДВ за 8 місяців 2021 року з надходженнями за аналогічний період 2024 року, то вони зросли на 73%. Це значно перевищує інфляцію, а з урахуванням падіння економіки – це абсолютно нормальні цифри, вважає нардеп.

Quote«На 14,2% у нас збільшилася податкова ефективність – це показник, який дозволяє нам розрахувати, скільки на обсяг оподатковуваних операцій сплачується сума ПДВ. Для алкоголю податкова ефективність у 2021 році становила 5,1%, а на сьогодні – 7%. В абсолютних цифрах – це «плюс» 1,2 мільярда за 8 місяців року. Виторг легальних алкогольних напоїв зріс на 28%», – розповів Гетманцев.

Скільки недоотримує коштів Україна через «тінь»

Депутат також звернув увагу на законопроєкт, який встановлює гарантоване податкове зобов'язання для спиртових заводів, за який минулого тижня голосувала Верховна Рада. Цей документ виходить з потужності підприємств, а не з того, скільки вони виробляють спирту.

Quote«З пального ми маємо плюс 5,1 мільярда гривень, або плюс 45% порівняно з 2023 роком. З грального бізнесу надходження у 2021 році становили 204 мільйони, у 2022 році – 730,9 мільйона, за 8 місяців 2023 року – 5,6 мільярда, а за 8 місяців 2024 року – 11,7 мільярда. Зараз уже 13,5 мільярда. Це яскраво демонструє, скільки «тінь» коштує державі», — зазначив голова податкового комітету.

За даними Гетманцева, виторги по реєстратору розрахункових операцій (РРО) у ювелірному бізнесі в Україні зросли на 67,8% у серпні 2024 року до січня 2024 року.

Інша показова цифра – вендингові машини, з яких держава отримала додаткових 350% виторгу. Нардеп зазначив, що до цього вони повністю були в тіні.

Quote«Однак «тінь» – це не лише тіньовий бізнес, але й чиновники, правоохоронці, які харчуються цією тінню. Це кланова система, яка формувалася 30 років, яка керувала державою», – наголосив Данило Гетманцев.

Він розповів, що держава отримала також додаткових 34% виторгу по електроніці від початку 2024 року, а також 157,7% зростання надходжень ПДВ (рік до року).

Quote«Ми робили заслуховування на комітеті, і до нас прийшли мережі «Ябко», «Яблуко» та інші. І вони цілком серйозно сказали: «Дивіться, раніше ринок працював так. Нам потрібна дорожня карта від держави, як вийти з цього». Вони впевнені, що вони все правильно роблять, але їм треба якісь перехідні періоди, щоб працювати «в білу». І це на 3-му році війни», – резюмував депутат.
Подякувати 🎉