Привласнювали землю через «туалетну схему»: правоохоронці викрили групу «смотрящого» за Києвом. Фото: НАБУ
У лютому НАБУ і САП викрили механізм заволодіння землею київської громади через «туалетну схему». За оборудкою стоїть злочинна організація, яку очолює ексдепутат Київміськради Денис Комарницький, а до її складу входили топпосадовці, депутати та інші особи.
Про це йдеться у розслідувані Національного антикорупційного бюро.
Як Комарницький став «смотрящим» за Києвом
НАБУ підкреслює, що після виборів 2019 року Комарницький отримав вплив на низку процесів, зокрема на депутатів та посадових осіб КМДА.
Денис Комарницький. Фото: УНІАН
«Незважаючи, що керівник злочинної організації не був посадовою особою, не був політично обраною особою, він здійснював значний вплив на процеси у Київській міськраді. Цей вплив підтримувався, зокрема, завдяки наданню неправомірної вигоди», — повідомляє Бюро.
За словами правоохоронців, маючи власні інтереси в земельних питаннях, Комарницький узяв під контроль весь процес передачі прав на земельні ділянки та впливових чиновників КМДА.
Денис Комарницький. Фото: УНІАН
Зокрема, заступника голови Київської міської державної адміністрації Петра Оленича, котрий відповідав за земельний департамент, та голову земельної комісії Михайла Терентьєва. НАБУ зазначає, що це дозволило Комарницькому погоджувати список проєктів рішень Київради, які мали бути винесені на розгляд або заблоковані.
Як група Комарницького заволодівала землею у Києві
Як встановили правоохоронці, організована злочинна група під керівництвом Комарницького займалась незаконним заволодінням земельних ділянок у столиці. Схема полягала в тому, що на перспективних ділянках документально реєстрували неіснуючі будівлі — «будинки-привиди».
«Внаслідок набуття такого рівня контролю вирішили реалізувати так звану «туалетну схему». Після цього учасники групи подавали заявки до Київради на отримання прав власності на ці землі для обслуговування фіктивних споруд, обходячи процедуру торгів. До схеми були залучені посадовці КМДА та депутати Київради, які за хабарі у вигляді грошей або нерухомості сприяли ухваленню потрібних рішень», — повідомляє НАБУ.
За даними Національного антикорупційного бюро, у 2023-2024 роках група Комарницького заволоділа земельними ділянками на понад 11 млн грн. Також вона намагалася привласнити ще 6 земельних ділянок вартістю понад 83 млн грн.
Злочинна схема, яку організував Комарницький. Фото: НАБУ
НАБУ зазначає, що учасники злочинної організації використовували спеціальні засоби зв'язку, псевдоніми та контрспостереження, щоб приховувати свою діяльність. Крім того, як встановило слідство, вони усвідомлювали незаконність своїх дій і вживали активних заходів для приховування майна.
Під час проведення операції «Чисте місто» правоохоронці провели понад 90 обшуків. Вони виявили та вилучили значну кількість документів, цифрових даних та коштів, якими оперувала група.
Наразі Дениса Комарницького оголосили в розшук.
При цьому йому та іншим учасникам групи обрали запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою з альтернативою застави:
- Активним учасникам злочинної організації та членам земельної комісії Київської міської ради — 50 млн грн.
- Заступнику голови КМДА Петру Оленичу — 15 млн грн.
- Голові земельної комісії Київської міської ради Михайлу Терентьєву — 20 млн грн.
- Заступнику директора КП «Київблагоустрій» — 7,5 млн грн.
- Першому заступнику директора КП «Спецжитлофонд» — 4,5 млн грн.
- Учасниці злочинної організації — 8 млн грн.
Ще одному учаснику обрали особисте зобов'язання.
Справа Комарницького: що відомо про обшуки у Київміськраді та КМДА
6 лютого 2025 року НАБУ і САП затримали 7-х людей у справі колишнього співголови фракції «Блоку Леоніда Черновецького» Дениса Комарницького, якого вважають керівником злочинної організації.
7 лютого міський голова Києва Віталій Кличко відреагував на обшуки у Київміськраді та КМДА, які були пов’язані зі справою бізнесмена Дениса Комарницького.
За його словами, влада столиці співпрацює з правоохоронцями, надає всі необхідні документи і зацікавлена «у встановленні правди та розраховує на обʼєктивне й неупереджене розслідування».