Одесити знову вийшли на пікет 27 вересня 2023 року під час засідання Одеської міської ради. Вже місяць сотні людей вимагають від місцевої влади зупинити тендери на непершочергові витрати, зокрема реконструкцію будівлі Київського райсуду та Театру юного глядача.
Люди скандували: «Влада, почуй громаду», «Гроші на ЗСУ» та «Ні безглуздим тендерам».
Що відбулось на сесії Одеської міськради 27 вересня 2023
На сесії був присутнім депутат Верховної Ради Олексій Гончаренко. Він подякував депутатам міськради за кошти, виділені для ЗСУ під час сесії — 174,1 млн грн, та більше 1 млрд грн загалом. Проте нардеп підтримав протестувальників: в пріоритеті у Одеської міської ради має бути допомога ЗСУ, а не реконструкція Київського райсуду.
Одна з протестувальників Олеся Буденко, брат якої нещодавно загинув на фронті, просила владу виділяти більше коштів для ЗСУ:
«Ми прийшли не проти влади, а задля того, щоб нас почули, щоб цих портретів з чорною стрічкою було менше по всій країні. Бруківка та суди не захистять вас, і вже завтра ця війна може прийти й до нашого міста. Коли бабусі приносять по 10 гривень і кажуть: «Ось, це хлопцям», хоча вона сама сидить і голодує, — це дуже важко».
Депутат Одеської міської ради Дмитро Танцюра сприйняв звернення сестри полеглого воїна як знецінення того, що міська рада робить задля ЗСУ:
«Нас звинувачують, що ми нічого не робимо. Але хтось із вас бачив порядок денний, бюджет, який зробили на сесію? В пріоритеті — виділення коштів ЗСУ. Чого всі говорять, що ми нічого не робимо і голосуємо за якісь речі не для перемоги? Ми місяць робимо бюджет, який потрібний для сил ЗСУ, і жодної заявки від сил ЗСУ на сьогодні не відхилили».
Протестувальники закликали не витрачати гроші на непершочергові для життєдіяльності міста речі, а натомість виділяти кошти на забезпечення ЗСУ.
Катерина Ножевнікова, ініціаторка протесту, залишилась на вулиці з пікетувальниками.
«Я не вмію розмовляти з людьми, які брешуть просто в обличчя. Дорослі люди за півтора місяці змінюють вже четвертий раз позицію щодо конкретного суду, з якого все почалось», — наголосила вона.
Що не так з Київським райсудом Одеси
Київський районний суд Одеси став одним з символів недоречних під час війни тендерів, як легендарні барабани для бомбосховищ Києва.
На сайті Prozorro опублікований тендер на 106 млн грн. Однак в Одеській міськраді 27 серпня зазначили, що це усього проєкту, а на ремонт виділили тільки 10 млн грн, які підуть на прибудову приміщення для перебування затриманих і правоохоронців, які їх супроводжують. За словами депутата Танцюри, міськрада ще у 2019 році отримала звернення про виділення цих коштів на суд.
«В країні йде реформа судової гілки влади. Нам зробив зауваження представник у справах людини про ті нелюдські умови утримання людей, які під вартою чекають на рішення суду. Саме люди — заручники ситуації. Мова не про суд. Судді навіть не мають права входити в ті приміщення, де перебувають ці люди, які чекають на якусь санкцію», — пояснює ситуацію мер міста Геннадій Труханов.
Міська влада навіть запропонувала ініціативній групі пікетувальників відвідати Київський райсуд та побачити умови перебування людей під вартою.
Катерина Ножевнікова вважає, що суми та конкретні призначення міняються надто часто.
«Зараз вони кажуть, що це бюджет 19-го року та що вони не збиралися виділяти ці кошти. Але чомусь тендер на 106 млн грн досі не відмінили. Спочатку вони сказали, що виділять 55 млн, потім — що тільки 10 млн. Була версія що це будуть робити котлован, зараз вже кажуть, що зроблять ремонт, щоб надати гідні умови для тримання людей під вартою».
Зрештою депутати не проголосували про зняття 10 млн грн з ремонту Київського райсуду.
Зазначимо, що тендер на закупівлю зелених насаджень на 6 млн грн також залишився відкритим на сайті Prozorro, хоча міська рада вже відхилила його на попередній сесії.
Чи заберуть ПДФО військових у місцевих рад
Верховна Рада 20 вересня в першому читанні ухвалила законопроєкт про перерозподіл ПДФО військових від місцевих бюджетів до державного. Олексій Гончаренко впевнений, що це рішення руйнує децентралізацію.
«Коли центральна влада говорить: «А нащо давати їм гроші, якщо вони витратять їх на суди, скляні фігури та бруківку», — важливо показати, що це неправда. Показати, що одеське самоврядування допомагає захисникам, і таким чином захистити і місцеве самоврядування. Бо саме через такі недолугі окремі витрати, як Київський районний суд, заберуть все ПДФО військових», — зазначає Олексій.
Які питання до Верховної Ради залишаються у влади Одеси
Мер Геннадій Труханов каже, що наразі законодавство обмежує місцеве самоврядування у купівлі зброї для військових.
«Ніхто у Верховній Раді не спростив наші можливості щодо фінансування необхідних речей, зокрема дронів, для військових. Згідно зі ст. 85 Бюджетного кодексу органам місцевого самоврядування заборонена закупівля цієї групи товарів. Потрібно проголосувати в сесійній залі та надати можливість місцевим самоврядуванням скоріше і більш ефективно реагувати на заявки військових».
Нардеп Олексій Гончаренко сказав, що це питання в Раді вже піднімалося.
Катерина Ножевнікова також впевнена, що Верховна Рада має зайнятись цим питанням, а не намагатися централізувати кошти ПДФО.
«Центральна влада повинна включитися та на законодавчому рівні надати можливість. Основний аргумент місцевої влади: вони не мають права та механізмів, щоб витрачати гроші на військові потреби. На мій погляд, було б краще заходити з цього боку, а не відбирати кошти та самим вирішувати, що і як купувати». — каже Катерина Ножевнікова.
В'ячеслав Сураго, один із протестувальників, висловив вимоги народу таким чином:
«Є системна проблема. Візьміть витрати, приберіть менш важливі, що може почекати, — та залиште найнеобхідніше. Я повністю згоден з мером — Верховній Раді потрібно змінювати законодавство, у вас є проблеми з виділенням коштів. Але я як одесит добре знаю, як депутати вміють поратись з законодавчими проблемами, коли цього хочуть».
Геннадій Труханов відповів, що міська влада вже неодноразово переглядала ці тендери та залишила лише «життєво необхідні для нас в бюджеті речі».
Як міська влада Одеси забезпечує військових
Мер Одеси неодноразово наголошував, що місто виконує всі запити від військових. Водночас мешканці міста не розуміють, чому незліченну кількість запитів закривають переважно волонтери.
«Послухавши, що вони [міська влада] кажуть, я розумію: просто ці люди з іншої планети. Вони кажуть: «Ми все робимо». Але математика — це точна наука. Є звіти, і ми бачимо, скільки ви витратили. За півтора року ви надали лише 220 млн грн. Я вибачаюсь, але наш невеликий фонд («Корпорація Монстрів». — Ред.) за 1,5 року витратив більше грошей на військових, ніж велике місто», — каже Катерина Ножевнікова.
Натомість мер Одеси пояснює ситуацію так:
«Ми надали гроші, але чомусь вони не доходять до того солдата в окопі. Але це не наші справи. Це проблема, але не в нашій компетенції її вирішувати. Ми надали все і віддамо все, але чому це не доходить? Катерина каже, що в 126-й бригаді немає турнікетів. Але ж ми задовольнили всі звернення. Набираю керівника 126 бригади і питаю: «Чому ви до нас не звертаєтесь, якщо у солдата нема турнікетів? А мені у відповідь: «Приїжджайте до нас на склад, побачите, що є турнікети на складі». Чому зі складу вони не потрапили куди потрібно? Це проблема, але не депутати це зробили, не в нас на складах вони лежать. Всі заявки, які були, ми відпрацювали».
Депутат Одеської міськради Сергій Тетюхін пояснює проблему так:
«Є військова таємниця. Ми співпрацюємо з деякими військовими частинами, і вони кажуть, що не можуть просто так опублікувати фото і надавати публічні звіти, куди це пішло і як. Ми як міська рада передаємо на бригаду або військову частину — вони не звітують нам, як це використовують».
Геннадій Труханов пообіцяв на закритому засіданні міськради знайти вирішення проблеми звітності, щоб бути впевненими, що допомога іде за призначенням. Один з депутатів запропонував обрати уповноваженого від ради, який буде їздити перевіряти, куди потрапила кожна закупівля.
Як міська влада Одеси маніпулює військовими
Раніше повідомив, що 126 бригада ТРО Одеси опублікувала на Facebook пост з подяками до міської влади. Одесити не повірили в щирість цього звернення і впевнені, що міська влада, і зокрема мер міста, маніпулюють військовими.
За словами Катерини Ножевнікової, на іншому відео бійці 126 бригади ТРО не погоджуються з подяками на Facebook.
«Вони намагалися зіткнути лобами суспільство і військових. У них цього, звісно, не вийде. На мій погляд, вони тільки себе принижують такими методами», — каже вона.
Як протести в Одесі вплинули на ситуацію в інших регіонах
Протести в Одесі тривають з 28 серпня. За прикладом одеситів до місцевих рад вийшли невдоволені витратами місцевих бюджетів мешканці Львова, Києва, Тернополя та Житомира.
«Процес вже почався. Всі хлопці, які нас зараз захищають, — вони всі наші. Неважливо, вони з Одеси, Києва чи зі Львова. Якщо якимось містам вдасться добитися більше, ніж нам, це все одно круто, бо хтось отримає цю допомогу, яку так потребують щодня», — каже Катерина Ножевнікова.