Військові отримали нову причину для звільнення з армії
Невдовзі у деяких українських військовослужбовців з'явиться додаткова можливість звільнитися з військової служби під час воєнного стану. Депутати, зокрема, дозволили залишати армію тим військовим, у яких хтось із рідних загинув під час російського повномасштабного нападу на Україну.
Відповідний законопроєкт №8009 Верховна Рада підтримала 3 травня 2023 року.
Як пояснив народний депутат Ярослав Железняк, нові правила торкнуться військових, мова про військових, близькі родичі яких загинули під час війни з РФ або ж вважаються зниклими безвісти. До таких родичів, за інформацією нардепа, належать:
- чоловік;
- дружина;
- син;
- донька;
- батько;
- мати;
- дід;
- бабуся або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра.
Зазначимо, що на початку квітня законопроєкт рекомендувати Верховній Раді ухвалити законопроєкт за основу та в цілому ще на початку квітня вирішили у комітеті з національної безпеки.
Кому точно дозволять звільнятися
Це право отримають:
- військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації;
- військовослужбовці, які служать за контрактом.
Які ще є причини для звільнення зі служби
Згідно з українським законодавством, військові вважаються солдатами до моменту:
- введення в дію наказу про демобілізацію (стаття 23 Закону);
- завершення воєнного стану або до підстави для звільнення зі служби (стаття 26).
Водночас у законі «Про військовий обов’язок та військову службу» описані підстави, завдяки яким солдат чи офіцер має право відмовитися від служби під час воєнного стану. Наприклад:
- за віком, якщо людина досягла максимального віку перебування на службі;
- за станом здоров’я, але для цього потрібно отримати висновок (постанову) військово-лікарської комісії про непридатність до служби в армії зі зняттям з військового обліку;
- якщо людину засуджено і набрав законної сили обвинувальний вирок суду про покарання у вигляді арешту, обмеження волі чи позбавлення військового звання;
- за сімейними обставинами, наприклад, якщо необхідно виховувати дитину з інвалідністю, або у зв'язку з серйозною хворобою іншого родича, за яким немає кому доглядати.