Фото: kosatka.media
Газопроводи EastMed та Poseidon.
Греція, Кіпр та Ізраїль підписали в Афінах угоду про початок будівництва Східно-Середземноморського газопроводу EastMed, який безпосередньо з'єднає газоносний басейн «Левант» з материковою Грецією через Кіпр і Крит.
У підписанні угоди взяли участь прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс, глава уряду Ізраїлю Біньямін Нетаньяху, а також президент Республіки Кіпр Нікос Анастасіадес, повідомляє Cyprus-mail.
EastMed — газопровід довжиною 1900 кілометрів — стане найдовшим підводним газопроводом у світі. Очікується, що його буде введено в експлуатацію у 2025-26 рр. Паралельно з трубопроводами Poseidon та IGB газ з газоносного басейну «Левант» буде постачатися ним до Італії та інших регіонів Південної Європи. Поставки газу відбуватимуться з шельфових родовищ Ізраїлю, Єгипту та Кіпру, зокрема з ізраїльського Leviathan і кіпрського Aphrodite. Можлива проєктна потужність — 12-16 млрд кубометрів газу на рік.
Розробку родовищ вестиме американська нафтова компанія Noble Energy.
Контекст. Для Євросоюзу газопровід EastMed має статус «Проєкту загального інтересу» (PCI), і ЄС уже заплатив 2 млн євро за техніко-економічне обґрунтування. Не пізніше 2022 року Брюссель повинен визначитися щодо фінансування трубопровідного проєкту. У разі ухвалення позитивного рішення ЄС візьме на себе половину витрат з будівництва газопроводу. Іншу половину витрат готові взяти на себе грецька газова компанія DEPA і італійська енергетична фірма Edison через своє спільне підприємство IGI Poseidon.
Загальна вартість проєкту EastMed наразі оцінюється приблизно у 7 млрд євро.
Зазначимо, що Туреччина не бере участі в консорціумі EastMed і всіляко йому протидіє. Опір Туреччини пояснюється її наміром захопити увесь східний напрямок поставок газу до країн ЄС через «Південний газовий коридор» і стати близькосхідним газовим хабом.
У зв'язку з цим уряди Туреччини і Лівії підписали 27 листопада 2019 року в Анкарі «Меморандум про взаєморозуміння щодо розмежування морських зон юрисдикції у Середземному морі». Після цього МЗС Туреччини склало і оприлюднило карту з новими лініями розподілу морських кордонів на величезній ділянці від грецького острова Крит до кіпрської території, що суперечить міжнародному праву.
З цієї ж причини Туреччина направила до Лівії військовий контингент для надання допомоги у боротьбі уряду Тріполі з бунтівним генералом Халіфом Хафтаром, якого підтримує міжнародна коаліція у складі Єгипту, Саудівської Аравії, Об'єднаних Арабських Еміратів, Росії, Італії та Франції.