Уряд України має запасний вихід із бюджетного тупика без допомоги МВФ — оптимізувати витрати, зайняти у банків і випуск єврооблігацій.
«У Мінфіну є три варіанти розвитку подій: скоротити або перенести на 2021 рік усі ті витрати, які можуть бути скорочені або перенесені, профінансувати дефіцит за рахунок запозичень, або застосувати змішану стратегію — секвестр в супроводі позик», — прокоментував член ради НБУ Віталій Шапран агентству РБК-Україна.
У той же час тільки банки не зможуть забезпечити бюджет необхідним ресурсом, навіть за умови рефінансування від НБУ.
На думку старшого фінансового аналітика групи ICU Тараса Котовича, до кінця року обсяги позик невеликі, близько 5-10 млрд грн на тиждень. Отже, до кінця року внутрішній ресурс зможе профінансувати бюджет не більше ніж на 30-40 млрд грн. І це з урахуванням розміщень валютних ОВДП.
На його думку, зараз прекрасне вікно можливостей для розміщення єврооблігацій через гарний попит на ризикові активи, якими є суверенні цінні папери України. Це може бути гарною підмогою в фінансуванні витрат держави.
«Прибутковість єврооблігацій зараз значно нижче 7% річних, що має дозволити здійснити випуск у доларах США зі ставкою не вище цього рівня», — вважає експерт.
Нагадаємо, що кредитна програма МВФ для України застопорилася і до кінця року чергового траншу не передбачається. Разом з програмою МВФ заблокована макрофінансова допомога від ЄС і кредитування від ЄБРР. Сукупний «мінус», який недоотримає Україна від зовнішніх донорів, близько $3 млрд.