Фото: ДТЕК
АМКУ проаналізував стан роботи нового енергоринку (працює вже чотири місяці) і направив обов'язкові для розгляду рекомендації ключовим гравцям. Декотрих з них не включили до схему роботи ринку перед його запуском, що створило додаткові перешкоди для вільної та добросовісної гри, повідомила пресслужба Комітету.
За версією АМКУ, виробники електроенергії повинні зробити три ключові зміни:
- Ввести повномасштабну біржову торгівлю на ринку двосторонніх договорів. Тобто перенести найбільшу за обсягом торгівлі частку ринку на єдину платформу, розміщувати «дрібні» лоти для залучення більшої кількості учасників, знеособлювати учасників торгів та інше. Для цього спочатку великі генеруючі компанії почнуть укладати довгострокові контракти виключно за результатами біржових торгів, а після почне роботу централізований ринок двосторонніх договорів за єдиними правилами.
- По-справжньому відкрити український ринок електроенергії для імпорту. Поставки європейської електроенергії бувають дешевшими за українську. Однак їх «буксують» недостатня пропускна можливість «на вході» в Україну, а також відсутність річних і місячних аукціонів з розподілу цієї пропускної здатності. Наприклад, потужність на кордоні зі Словаччиною (найдешевший суміжний ринок) торгується тільки на короткостроковій основі (на день вперед).
- Збільшити обсяги продажів електроенергії на ринку «на добу вперед». Зараз продавці виставляють до 10% добової генерації, а решту електроенергію «притримують» для більш дорогого балансуючого ринку.
Втім, АМКУ вважає перехід на нову модель енергоринку надзвичайно прогресивним кроком, який повинен забезпечити ринкове ціноутворення завдяки справжній економічній конкуренції. А проблеми, які зараз є, називає звичайною ситуацією для перехідного періоду. Однак затягування вирішення вищевикладених проблем може надати аргументи прихильникам регулювання.