Facebook Pixel

Курс валют: «36,6» чекати вже не варто, але й круте піке не прогнозується

Антон Курінний
Дилер департаменту глобальних ринків ОТП Банку

Збереження і примноження доходу для українців є актуальним питанням в усі часи. Навіть в умовах війни люди уважно вивчають валютні курси та коливання, адже іноземну валюту вважають одним з ефективних видів для розміщення і зберігання заощаджень.

Звісно, війна залишається основним чинником, що впливає на курс валют в Україні. Завдані бізнесу бойовими діями та постійними ракетними обстрілами збитки, втрати у сферах аграрної та харчової продукції, вимушена зупинка основних виробничих процесів металургійних підприємств та зниження інвестиційної привабливості країни призвели до зниження валютної виручки.

Як утримується курс

На початку 2023 року деякі експерти та аналітики не виключали можливого падіння національної валюти до позначки у 40 грн/дол. Ці прогнози не справдилися, коливання курсу на офіційному ринку було зрозумілим та поступовим. За рахунок активних інтервенцій НБУ гривня протягом трьох перших кварталів посилила свої позиції до рівня 36,00 грн/дол., але згодом повернулася до межі 37,00-37,30 грн/дол. У четвертому кварталі регулятор запровадив новий курсовий режим. Підвищений попит на валюту спостерігався лише у перші дні керованої гнучкості. Потім ситуація стабілізувалася.

QuoteНацбанк шляхом продажу в середньому $2-3 млрд щомісяця згладжує стрибки та підтримує гривню. Його наміри у майбутньому зберігати активну присутність на валютному ринку дає підстави розраховувати на певну стабільність. Саме відсутність різких рухів є основою для стійкості економіки та її подальшого розвитку.

Звісно, одну з головний ролей у прогнозованості валютного курсу відіграє допомога міжнародних фінансових партнерів. Держава на підтримку гривні під час війни витрачає золотовалютні резерви. Поповнити їх вдається саме за рахунок вливань ззовні. Завдяки підтримці країн-членів Європейського Союзу та США навіть при провадженні стратегії гнучкого курсу ринок відчуває стабільність.

Євросоюз нещодавно виплатив Україні останні 1,5 млрд євро з 18-мільярдного пакету макрофінансової допомоги на 2023 рік. На початку лютого планує провести спеціальний саміт, на якому має обговорюватися питання виділення Україні 50 мільярдів євро додаткової допомоги на чотирирічний термін.

Влітку до загального фонду держбюджету надійшов транш у розмірі $890 млн доларів у межах чинної програми розширеного фінансування EFF від Міжнародного валютного фонду, а незабаром очікуємо ще майже $900 млн наступного траншу.

Чому зараз гривня падає і що буде далі

Звісно, новорічний період певним чином вплинув на ринок валют. Такі зміни навіть у мирні часи були сезонними та нетривалими. Загалом посилення попиту або, що найімовірніше, менший приплив експортної валютної виручки змушує Національний банк активно брати участь у торгах.

QuoteСитуація не несе загрози, адже регулятор продовжує втілювати у життя необхідні заходи, виходячи на міжбанківський ринок з інтервенціями. Як бачимо, офіційний курс долара до гривні встановлений на рівні 38,07 грн/дол.

А що ж буде далі? Багато в чому ситуація залежатиме від об'ємів макрофінансової допомоги від ЄС та США. На 2024 рік у державний бюджет закладена цифра у 40,7 грн/дол. Це розрахунковий показник, який може бути нижчим за прогнозований. Державі вигідно підтримувати збалансований курс. Частково це обмежує доходи бюджету від податків, але дозволяє заощаджувати на зовнішніх запозиченнях та їхньому обслуговуванні. Різкого падіння гривні не прогнозується, при цьому невелика різниця між готівковими та безготівковим курсами зберігатиметься. Спред між купівлею і продажем валюти може коливатися у межах до 50-70 копійок.

Короткий висновок

Обмінювати валюту чи ні – кожен вирішує сам для себе. Єдине, чого робити не варто, так це панікувати. І перш ніж реагувати на стрибки ринку, треба розібратися із тим, наскільки це довгостроковий тренд та чи варто поспішати. Як то кажуть, гроші люблять спокій, тишу, відкриті можливості та примноження.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]