Facebook Pixel

Що змінить введення нових банківських рахунків IBAN

Валентина Розанова
керівник Управління розвитку роздрібного бізнесу та кредитування АТ «ОТП Банк»

З 5 серпня 2019 року українські банки зобов'язані перейти на стандарт рахунків IBAN. Цей процес регулюється постановами Національного банку України №162 від 28 грудня 2018 року і №41 від 22 лютого 2019 року.

До кінця жовтня – час для переходу: банки зможуть виконувати розрахунки як з використанням IBAN, так і в старому форматі: код банку (МФО) + номер рахунку. Це якщо дуже коротко резюмувати.

Але набагато частіше після першої хвилі оповіщення виникають більш детальні питання: чи зміниться щось для власників рахунків з введенням номерів IBAN, прискорить це переказ грошей, яким чином це вплине на роботу банку, навіщо вводяться ці рахунки, чому вони не були введені півроку тому? Не буду мучити і скажу найголовніше: так, це прискорить перекази. Тепер – по порядку.

IBAN – міжнародний номер банківського рахунку, у відповідності зі стандартом №13616 Міжнародної організації по стандартизації ISO, Європейського комітету з банківських стандартів ECBS. Для України IBAN складається з 29 буквено-цифрових символів: коду країни, контрольного розряду, коду банку та номера рахунку. Це стандартне і найбільш науково-правильне пояснення такого нововведення. Простими словами, IBAN – рахунок, але з важливою інформацією для банківської грошового переказу.

Весь процес впровадження можна порівняти з відомою схемою Елізабет Кюблер-Росс про п'ять стадій прийняття змін: заперечення, гнів, торг, депресія і прийняття. IBAN – це вже точно не про заперечення і депресії, але торг і досить довгий процес прийняття очікувані.

Насамперед варто зазначити, що Національний банк відстрочив введення міжнародного номера банківського рахунку IBAN. Регулятор пішов на поступки банківському співтовариству у зв'язку з необхідністю доопрацювання програмного забезпечення.

Мені здається, щоб не було самої негативної емоції гніву, просто потрібно правильно донести інформацію клієнту. Банківські співробітники напевно впевнені, що новий стандарт – це ще один маленький крок в бік європейських стандартів. Міжнародний номер банківського рахунку IBAN дозволяє гармонізувати українське платіжний простір з європейським. Використання стандарту IBAN, завдяки скороченню реквізитів, зробить більш зручним оформлення розрахункових документів: повторюся, перекази будуть здійснюватися швидше, ідентифікація платника буде зручною і простою, помилки в реквізитах рахунків будуть мінімізовані.

Як представник банківської сфери, нагадаю – ні, ніяких обмежень в роботі рахунків клієнтів при переході на IBAN не буде відбуватися, і так, зміна номерів рахунків відбувається автоматично і не вимагає ніяких заяв з боку клієнтів або підписання додаткових угод.

Можна довго заперечувати зміни і міркувати про минуле, порівнюючи з актуальним банківським, так би мовити, космополітизмом. Але варіант «з розумінням прийняти IBAN-вітер змін» звучить цікавіше.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]