Не встигнувши прийти до влади, депутати від «Слуги народу» вирішили прийняти цілу низку законопроектів, які фактично повертають Україну в часи Податкового Майдану.
Головна ініціатива міститься в законопроектах №1209, №1210. Вони включають в себе ряд вкрай шкідливих норм, які значно б'ють по дрібному і середньому бізнесу і здатні знищити великий бізнес.
Вніс їх голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Ця людина об'єднала під собою два комітети, отримавши влади більше, ніж Ніна Южаніна та Віталій Хомутиннік разом узяті у попередньому скликанні Ради.
Перше, за що взявся Гетманцев, – наїжджати на дрібний і середній бізнес і приймати закони, вигідні Ігорю Коломойському.
Почнемо з малого та середнього бізнесу. Гетманцев пропонує скасувати персональну відповідальність податкових інспекторів, що однозначно послабить позиції підприємств при проведенні перевірок.
Також законопроект передбачає введення штрафів за прострочення здачі податкової накладної підприємцями. Вводиться нова система контролю над витрачанням коштів, які заробив фізособа-підприємець (ФОП).
Але, мабуть, найбільше вражають нововведення Гетманцева, які зачіпають вже великий бізнес. Зокрема, ініціатива підвищити рівень оподаткування на залізорудну сировину.
Один з поданих ним законопроектів розширює поняття первинної переробки: замість собівартості руди і первинного дроблення за основу береться вартість кінцевого продукту — концентрату, обкотишів, агломерату. Тим самим зростання платежів гірничо-збагачувальних комбінатів складе 300-400%. Крім того, документ передбачає перехід від індивідуальних ставок для окремих родовищ (зараз 14-25%) до встановлення нижнього порогу на рівні подвійної облікової ставки НБУ (зараз 34%). Нарешті, ставка ренти збільшується з 8 до 10%.
Перш за все, сам розмір отриманої рентної плати набагато вищий, ніж аналогічні ставки в будь-якій європейській країні світу. Фактично Україна стане лідером за розміром оподаткування залізорудної сировини.
Прийняття законопроекту знизить виробництво ЗРС, вдарить по обсягах експорту України і, врешті-решт, призведе до зниження валютних надходжень і, як результат, до ослаблення гривні.
Мало того, галузеві асоціації вже заявили про втрату робочих місць на ГЗК, скорочення близько 30 тисяч чоловік.
Є ризик, що в результаті всього цього позиції українських компаній у світі займуть їхні конкуренти з Росії.
Великі проекти, на кшталт того, який повинна реалізовувати в Кривому Розі канадська Black Iron, стануть просто не вигідними. Україна недоотримає мінімум $400 млн інвестицій.
Зрештою, такий підхід суперечить світовим практикам оподаткування надр, зокрема, критеріями, які описані в керівництві МВФ щодо оподаткування видобувних підприємств.
Базовий принцип, закладений у документах МВФ, полягає в тому, що оподатковуватись мають корисні копалини без урахування витрат на подальшу переробку, яка дозволяє отримати необхідні споживчі властивості продукції з видобутих корисних копалин. У законопроекті він порушений.
І, нарешті, головне. Новації із законопроекту були вперше висловлені Ігорем Коломойським 27 серпня в інтерв'ю виданню «Цензор». А вже через три дні свою ініціативу у Верховній Раді зареєстрував сам Гетманцев.
Виходить, що Верховна Рада, контрольована партією «Слуга народу», починає свою роботу з вкрай негативних для бізнесу ініціатив. Фактично заради помсти і в догоду Ігорю Коломойському ставиться під питання існування цілих галузей.
Я не знаю, як пояснити все, що відбувається.
Але очевидно, що якщо законопроект буде проголосований, то до назви партії «Слуга народу» потрібно буде додати приписку: «Список народу додається».