Facebook Pixel

Дим сигарет. Що стоїть за тютюновими війнами

Олег Гавриш
перший заступник головного редактора The Page

Українські тютюнники упродовж багатьох місяців перебувають під постійною жорсткою атакою групи народних депутатів від фракції «Слуга народу».

Очолює групу Андрій Холодов. Як розповіло The Page джерело в галузі, нещодавній скандал, коли група Холодова запропонувала націоналізувати підприємства ВАТ, – це лише вершина айсберга.

Нагадаю, що група компаній «Бритіш Американ Тобакко Україна» звернулася з листом до президента України Володимира Зеленського, де просила пояснити заяви низки народних депутатів з фракції «Слуга народу» щодо націоналізації підприємств групи.

Telegram Logo
QuoteНаціоналізувати за маленький розмір прибутку — таке не спадало на думку навіть регіоналам.

Чергове засідання робочої групи з виконання положень Меморандуму про наміри забезпечення стабільності на ринку тютюнових виробів закінчилося скандалом.

Під час засідання деякі народні депутати неодноразово заявляли, що держава повинна націоналізувати підприємства групи компаній «Бритіш Американ Тобакко» в Україні.

Пояснювали вони це тим, що підприємства групи начебто некоректно ведуть господарську діяльність у нашій країні.

Якщо бути зовсім точним, то нардепи говорили про те, що розмір прибутку виробників занадто маленький, тож і розмір податку на прибуток теж маленький.

Зауважу, що націоналізувати за маленький розмір прибутку — це ноу-хау, і таке не спадало на думку навіть «Партії регіонів».

Але ця заява – лише вершина айсберга в масштабній війні, яку Холодов веде з великими тютюновими компаніями.

Почнемо з того, що, за даними програми «Схеми», нардеп володіє найбільшою мережею кіосків з продажу тютюнових виробів. Йому належать мережі «Т-кіоск» і А8.

Саме його участю в роздрібній реалізації тютюнової продукції пояснювалась правка до законопроєкту №1049, яку подав Олександр Дубінський восени минулого року, у якій мала би фіксуватися націнка на продану продукцію.

Тож частка роздробу в ціні мала б зрости. Це призвело б до одномоментного подорожчання сигарет, а потім – до зниження продажу їх та до збитків усіх учасників ринку.

Через згаданий законопроєкт тютюнові компанії скоротили виробництво сигарет, а деякі навіть зупинили виробництво. Унаслідок цього держава недоотримала податки.

У зв'язку з цим Національне антикорупційне бюро відкрило кримінальну справу проти Андрія Холодова.

Втім, притягнути до відповідальності Холодова НАБУ буде непросто. Депутат, за даними джерела в парламенті, має дружні стосунки з головою Офісу президента Андрієм Єрмаком, який надає йому всіляку підтримку.

За даними джерела в «Слузі народу», Холодов обзавівся ще й групою підтримки у Верховній Раді, до складу якої входять депутати Олександр Юрченко, Олександр Качура.

QuoteХолодов володіє найбільшою мережею кіосків з продажу тютюну. Йому належать мережі «Т-кіоск» і А8.

Джерело The Page стверджує, що нардепи в особистих бесідах називають цю групу ХУЮК – абревіатура від прізвищ її учасників.

Загалом Холодов досить успішно формує свою команду. Наприклад, один із його помічників (помічник депутата) – колишній начальник підрозділу активних операцій ДПС.

Тобто податківець, який гарно знається на тому, як працює механізм збирання та ухилення від сплати податків.

Нардеп не обмежився законопроєктами, які вводили націнки на сигарети. Так, він вносив законопроєкт, що забороняє виплачувати більшу суму акцизів у 4-му кварталі 2019 року.

А також дозволяв підвищувати акцизний податок на тютюнові вироби у кварталі, який передує кварталу підняття акцизів.

Андрій Іванович також є затятим противником ідеї перенести сплату 5-відсоткового роздрібного акцизу на тютюнові вироби з роздрібної торгівлі на виробників.

Згідно з різними оцінками, зараз близько 40% податків від роздробу просто не доходять до держави. Табачники пропонують навести порядок на ринку і самостійно сплачувати цей податок.

Але це позбавить кіоски додаткової незаконної 5-процентної маржі, яку вони отримують, підроблюючи або не видаючи фіскальні чеки. Усі деталі цієї зухвалої махінації також розкрили журналісти програми «Схеми».

Взагалі Холодов відзначився цілою низкою одіозних законопроєктів. У спиртовій галузі у нього також свої інтереси.

Учасники ринку стверджують, що до них зверталися «від Холодова» з пропозицією поділитися грошима в обмін на неприйняття нових драконівських законів.

QuoteХолодова, за даними джерела в Раді, всіляко підтримує його друг і голова ОП Єрмак.

Крім того, він ініціював зняття мораторію на проведення позапланових перевірок та кримінальних переслідувань бізнесу, вводив податкове регулювання для власників земельних ділянок, виступав за зменшення резервів Нацбанку з 10% до 5% і ліквідував спеціальну контрольну комісію Верховної Ради з приватизації.

Звідки гроші на фінансування такої бурхливої діяльності? Це питання поки що залишається відкритим. Але у джерел на ринку є версія: жодні ларьки з продажу сигарет ніколи не принесуть бажаних доходів.

Зате дуже прибутковою є контрабанда сигарет. Фура тютюнових виробів в Україні коштує $80 тис. Якщо вона потрапляє без сплати податків до Польщі, то її ціна сягає 1 млн євро.

Дуже непоганий бізнес, який, власне, підживлює тіньову тютюнову мафію.

Хто переможе у війні цієї мафії з легальними виробниками? Це питання поки що залишається відкритим.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Коментарі

Всі новини