Бізнес-акваріум: бізнес пішов у відпустки, а Верховна Рада готується до великого перерозподілу

перший заступник головного редактора The Page

Як зазвичай, щовівторка, хочу повідомити вам неофіційні новини та версії, які стосуються відомих і прихованих подій в українському корпоративному світі, в бізнес-середовищі, в нашому акваріумі. Тут всі про всіх все знають іноді більше, ніж хотілося б.

Перший тиждень серпня, що приніс бізнесу відпустки, насправді нагадує коротке затишшя перед бурею, яке може закінчитися дуже гучними подіями. Втім, головна інтрига знаходиться не в сфері бізнесу, а в політиці. Якщо конкретно — у тому, хто виграє в політичному протистоянні всередині «Слуги народу».

Саме зараз, за інформацією джерел The Page, фракцію рвуть на сотні маленьких «слуг», адже великі корпорації намагаються добитися створення власних лояльних груп всередині неї. Як мінімум дві з них активно займаються тим, що намагаються сформувати за рахунок «Слуги народу» лояльні для себе блоки. Одна з них – аграрна.

Мова йде про щомісячної ставки для депутатів у розмірі $15 тис. і початковий внесок за лояльність. «З урахуванням того, що для більшості з пропрезидентської фракції $150 тисяч, які їм обіцяють в якості стартових, — це пристойні гроші, очевидно, що корпорації можуть добитися успіху у формуванні своїх груп», — сказав співрозмовник The Page.

Старий уряд фактично перестав виконувати свої функції. За словами джерела видання, прем'єр Володимир Гройсман нарешті усвідомив, що його час дійшов до кінця, власне, він самоусунувся від прийняття будь-яких рішень. З урахуванням посилення внутрішньовидової боротьби у «Слузі народу» (тут присутні групи підприємців Ігоря Коломойського, Віктора Пінчука та ряд інших), очевидно, що ім'я майбутнього прем'єра поки що не визначено.

Втім, найбільші шанси має Олексій Гончарук, інтерв'ю з яким The Page публікувало ще місяць тому.

Очікується, що якщо Гончарук стане прем'єром, то будуть прийняті два рішення.

Перше – велика приватизація. Тут важливо, хто стане новим главою Фонду держмайна. Це повинен бути технократ, людина, яка готова до тиску з боку Генеральної прокуратури. Річ в тім, що ГПУ активно відкриває справи проти очільників ФДМ, і робота під тиском правоохоронних органів — це виклик для майбутнього глави Фонду. Водночас цей чоловік повинен здійснити все задумане новим прем'єром.

На сьогодні до приватизації готові тільки два об'єкти, де обрані консультанти, які курують сам процес приватизації. Мова йде про «Центренерго» та «Президент готель». У першому випадку продаж заблокований двома попередніми кураторами вугільних схем – підприємцями Дмитром Крюковим та Віталієм Кропачовим. Майбутньому голові ФДМ доведеться вирішувати проблему щодо зняття блокуючих позовів під час приватизації підприємств. Гончарук заявив про продаж і більш серйозних активів, зокрема, «Укренерго», «Укрпошти», «Укрзалізниці». Якщо вони відбудуться, то кількість позовів і проблем збільшиться.

Друге питання, яке планують вирішити «прогресисти», у тому числі Олексій Гончарук, – це відкриття ринку землі.

Проти зняття мораторію виступають великі аграрні корпорації. Кошти, які їм доведеться виділити на купівлю земель, — колосальні. Так, Kernel буде змушений витратити на викуп орендованих ним паїв мінімум $800 млн. «МХП» — пів мільярда доларів. «Астарта» — близько $375 млн. Враховуючи кредитне навантаження цих компаній, знайти такі гроші сьогодні досить непросто. Поготів, що зазначені оцінки далеко не остаточні.

«Припустимо, що коли почнуть викуповувати землю, з'явиться власник, що відмовиться продати свою ділянку одразу. Врешті-решт, ціна його землі посеред викупленого поля може досягти і десяти тисяч доларів за гектар», — розповів The Page співрозмовник у новій Верховній Раді.

З урахуванням того, що відбувається, очевидно, що боротьба за введення ринку землі розгорнеться навіть всередині пропрезидентської фракції. Не говорячи вже про всіх інших.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page