Facebook Pixel

Україна навіть в умовах війни буде із зерном – УЗА

Цього сезону Україна може виростити та зібрати 63 млн тонн зернових і олійних культур орієнтовно з 20 млн га. Водночас 5 млн га не може бути засіяно або на них буде неможливо зібрати врожай. Такі оцінки зробили експерти Української зернової асоціації (УЗА).

Внутрішній ринок споживає приблизно 30 млн тонн зернових і олійних культур щорічно.

Крім того, через переорієнтацію експорту із заблокованих морпортів на наземні перевезення Україна у 2022/2023 маркетинговому році (МР, липень – червень) зможе експортувати до 35 млн тонн сільгоспкультур.

В УЗА нагадали, що в поточному МР через російську блокаду портів Україна не зможе експортувати приблизно 20 млн тонн зернових, які експортери будуть змушені зберігати на елеваторах як перехідні залишки.

За даними Асоціації, сьогодні пропускна спроможність альтернативних логістичних маршрутів в обхід морпортів становить 600 тис. тонн сільгоспкультур на місяць, проте цей показник можна збільшити, наростивши пропускну спроможність залізничних і логістичних переходів на кордонах із країнами ЄС.

«Нинішні розробки уряду та громадськості у сфері логістики та експорту дають змогу розширити пропускну спроможність до 2 млн тонн сільгоспкультур на місяць. Щоб досягти рівня експорту в розмірі 35 млн тонн зернових і олійних на рік, потрібно розширити пропускну спроможність на кордонах ЄС до 3 млн тонн на місяць», — пояснюється в повідомленні.

За оцінками УЗА, урожай пшениці в Україні цього року скоротиться в 1,8 раза – до 18,2 млн тонн. Однак це майже втричі більше, ніж Україна споживає пшениці на рік. З огляду на перехідні запаси пшениці на рівні майже 10 млн тонн її експорт у 2022/2023 МР може становити приблизно 10 млн тонн.

Крім того, цього сезону країна може зібрати до 6,2 млн тонн ячменю (у 2021 році – 10,1 млн тонн), тому його експорт у 2022/2023 МР очікується на рівні 2 млн тонн.

Урожай кукурудзи очікується на рівні 23,1 млн тонн (37,6 млн тонн), її експорт може становити приблизно 20 млн тонн.

Урожай ріпаку очікується на рівні 1,5 млн тонн (2,9 млн тонн), експорт – 1,3 млн тонн.

Урожай сої очікується на рівні 1,8 млн тонн (3,5 млн тонн), експорт – 0,6 млн тонн.

«Отже, Україна гарантовано матиме достатні запаси зерна, тоді як інші країни не отримають значної кількості зерна з України через війну, розв'язану Росією», – зробили висновок в УЗА.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉