Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Як війна в Україні допомагає військовій промисловості Польщі та Чехії

Польська штурмова гвинтівка GROT

Польська штурмова гвинтівка GROT

Військова промисловість низки країн Східної Європи виробляє зброю та боєприпаси темпами, небаченими з часів холодної війни, оскільки їхні уряди сприяють Україні в її боротьбі з Росією. Вони розглядають допомогу нашій країні як питання регіональної безпеки.

Про це йдеться в статті Reuters.

Союзники постачають Києву зброю та військову техніку починаючи з 24 лютого. Як показує трекер Кільського інституту світової економіки, наймасштабнішу допомогу Україні в період із 24 січня до 3 жовтня надали Сполучені Штати та Велика Британія. Польща за обсягами допомоги перебуває на шостому місці, а Чехія – на п'ятнадцятому.

Обсяги допомоги Україні

Обсяги допомоги Україні

Урядові й корпоративні чиновники та аналітики в розмові з кореспондентами Reuters сказали, що війна в Україні відкрила нові можливості для військової промисловості регіону.

Як у Польщі виробляють зброю для України

«З огляду на реалії війни, що триває в Україні, і видимий настрій багатьох країн, спрямований на збільшення витрат у сфері оборони, є реальний шанс вийти на нові ринки та збільшити експортний виторг найближчими роками», — заявив Себастьян Хвалек, генеральний директор польської держкомпанії PGZ. Вона контролює приблизно 50 компаній, що виробляють зброю та боєприпаси – від бронетранспортерів до безпілотних авіаційних комплексів, і володіє частками ще в десятках.

Тепер PGZ планує інвестувати до 8 млрд злотих ($1,8 млрд) протягом наступного десятиліття, що більш як удвічі перевищує довоєнну мету, сказав Хвалек. За його словами, основні інвестиції буде направлено в об'єкти, розташовані далі від кордону із союзником Росії Білоруссю, з міркувань безпеки.

Одразу після нападу Росії деякі східноєвропейські військові та виробники почали звільняти свої склади від зброї та боєприпасів радянських часів, з якими українці добре знайомі.

У міру того, як ці запаси виснажувалися, виробники нарощували виробництво як старого, так і сучасного обладнання, щоб підтримувати постачання.

Хвалек сказав, що PGZ виробить 1000 переносних зенітних ракетних комплексів Piorun у 2023 році (не всі вони для України) проти 600 у 2022 році та від 300 до 350 у попередні роки.

Його компанія також постачала в Україну артилерійські й мінометні системи, бронежилети, стрілецьку зброю та боєприпаси. Найімовірніше, вона перевищить довоєнний цільовий показник виручки у 2022 році в розмірі 6,74 млрд злотих.

Можливості військової промисловості Чехії

За часів соціалізму величезні заводи в Чехословаччині, другому за величиною виробника зброї з країн Варшавського договору, виробляли зброю для конфліктів холодної війни.

«Чехія була одним із найбільших експортерів зброї, у нас є персонал, матеріальна база та виробничі лінії, необхідні для збільшення потужностей, – заявив посол Чеської Республіки в НАТО Якуб Ландовскі. – Це чудовий шанс для чехів збільшити те, що нам потрібно, після передавання українцям запасів радянських часів. Це може показати іншим країнам, що ми можемо бути надійним партнером у військовій промисловості».

Розпад Радянського Союзу в 1991 році та експансія НАТО в регіон підштовхнули компанії до модернізації, але «вони, як і раніше, можуть швидко виробляти такі речі, як-от боєприпаси, що підходять для радянських систем», вважає Симон Веземан, науковий співробітник Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем світу.

«Країни Східної Європи суттєво підтримують Україну, – сказав Крістоф Требеш, професор Кільського інституту. – Водночас це можливість для них створити свою військову промисловість».

Україна отримала від чеських компаній зброю та обладнання майже на 50 млрд крон ($2,1 млрд), майже 95% з яких були комерційними постачаннями, повідомив заступник міністра оборони Чехії Томаш Копечни. За його словами, експорт зброї із Чехії цього року буде найвищим із 1989 року.

«Для чеської оборонної промисловості війна в Україні та допомога, яку надає Чехія, є найсильнішим поштовхом за останні 30 років», – сказав Копечни.

Девід Хак, виконавчий директор Czech STV Group, повідомив про плани нарощування ліній із виробництва боєприпасів малого калібру. Компанія розглядає можливість розширення потужностей із випуску й великокаліберних боєприпасів. За словами Хака, вони намагаються переманювати робітників з автомобільної промисловості, що уповільнює темпи виробництва.

Продажі військової техніки допомогли чеській групі, якій належать компанії Excalibur Army, Tatra Trucks і Tatra Defence, майже подвоїти свої доходи в першому півріччі, як порівняти з минулим роком, до 13,8 млрд крон.

Компанія збільшує виробництво 155-мм снарядів калібру НАТО та 152-мм східного калібру, а також модернізує бойові машини піхоти й радянські танки Т-72, повідомив її прессекретар Андрій Циртек.

Він сказав, що постачання в Україну — це більше, ніж просто добрий бізнес. «Більшість громадян Чехії пам'ятають часи російської окупації до 1990 року, і ми не хочемо, щоб російські війська наближалися до наших кордонів».

Організація ремонту української зброї в Польщі

Як повідомила газета The New York Times (NYT), європейське командування Пентагону створило ремонтну базу в Польщі, що займається відновленням 155-мм гаубиць M777, поставлених в Україну.

Гаубиця M777 в Україні.

Гаубиця M777 в Україні.

За словами представників Міністерства оборони США та інших осіб, знайомих з оборонними потребами України, третину з приблизно 350 гаубиць західного виробництва, подарованих Києву, фактично виведено з ладу. Головна причина цього – необхідність заміни ствола. Після здійснення певної кількості пострілів із гаубиці (приблизно кількох тисяч) канал ствола настільки зношується, що дальність і точність стрілянини суттєво падають.

Заміна ствола гаубиці виходить за рамки можливостей солдатів у польових умовах. Спроби організувати ремонт у Польщі, про які раніше не повідомлялося, розпочалися кілька місяців тому.

«З тим потенціалом, який США надають Україні, а також тим, який надають наші союзники та партнери, ми працюємо над тим, щоб вони мали правильні пакети обслуговування для підтримання цих можливостей із часом», – заявив представник європейського командування США підполковник Деніел Дей.

NYT наводить такий приклад. У 2017 році артилерійську батарею морської піхоти США перекинули в Сирію із чотирма гарматами M777, що зробила приблизно 23 тис. пострілів за п'ять місяців. Це в 55 разів більше, ніж зазвичай робить типова батарея за рік навчання в умовах мирного часу. У результаті три гаубиці батареї довелося зняти з позицій через надмірне зношування та замінити гарматами, що перебували в резерві в Кувейті.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
Коментарі
Всі новини