Facebook Pixel

У Польщі капітально «відремонтували» свою версію податку на виведений капітал

Уряд Польщі оголосив про істотну зміну принципів стягнення нового податку. Раніше, з 1 січня цього року, у країні було запроваджено варіант податку на виведений капітал (ПнВК), який отримав назву «Естонський CIT для малого бізнесу» (CIT – corporate income tax, корпоративний податок на прибуток). Проте це нововведення виявилося таким, що не мало попиту в бізнесу.

За словами аналітика Інституту соціально-економічної трансформації В'ячеслава Черкашина, основними причинами незадоволення бізнесу були:

  • надзвичайно вузький перелік правових форм підприємств, допущених до використання нового податку;
  • обтяжливі під час кризи нормативи приросту капітальних витрат на виробництво або купівлю основних засобів (ПнВК можна було користуватися лише за умови інвестування частини прибутку, що уникнув оподаткування, в основні засоби);
  • низька стеля річного доходу (режимом могли скористатися компанії з річним оборотом не більш як 100 млн злотих, тобто приблизно 670 млн грн).

Наразі, за інформацією Міністерства фінансів Польщі, внесено такі зміни:

  • ПнВК стане доступним не тільки малому бізнесу, а й усім компаніям незалежно від їхнього річного доходу;
  • зобов'язання щодо несення інвестиційних витрат на певні цілі в певній сумі повністю скасовуються;
  • до переліку правових форм підприємств, які мають доступ до ПнВК, додано товариства з обмеженою відповідальністю та акціонерні.

Випущений 23 грудня Мінфіном Посібник із застосування податкового режиму (роз'яснення) містить майже 50 практичних прикладів, що охоплюють найважливіші питання, пов'язані із цією формою оподаткування.

У коментарях під постом Черкашина у Facebook керівник компанії «Укравтономгаз» Андрій Дорофєєв написав, що ефекту від «Естонського СІТ» у Польщі немає через те, що малий бізнес (оборот до 2 млн євро на рік) сплачує податок на прибуток 9% і очікується ухвалення законопроєкту щодо зниження ставки до 6%. Але для середнього та великого бізнесу зі ставкою податку на прибуток 19% це суперінструмент зі збільшення інвестицій і розвитку економіки Польщі.

Контекст. Український бізнес і далі чекає обіцяного з 2015 року переходу до моделі стягування податку з прибутку компаній, що розподіляється. Запровадження ПнВК було однією з важливих передвиборчих податкових обіцянок президента Володимира Зеленського.

Наразі йдеться про запровадження ПнВК в Україні з 2023 року. У меморандумі з МВФ Україна пообіцяла не вводити ПнВК до літа 2022 року, тобто до кінця дії нинішньої програми stand-by.

У грудні президент Зеленський підписав закон про внесення змін до Податкового кодексу та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки України. Цей закон встановлює спеціальні умови оподаткування резидентів «Дія Сіті». Фактично для них запроваджено податок на виведений капітал.

Подякувати 🎉