Facebook Pixel

Проєкт держбюджету-2023: десятки мільярдів на сумнівні витрати

Представники уряду стверджують, що в проєкті держбюджету на 2023 рік було скорочено або взагалі обнулено багато статей видатків. І це закономірно, оскільки в умовах війни доходи бюджету різко скоротилися, його дефіцит багато в чому покривається з допомогою позик і грантів міжнародної допомоги. Однак якщо уважно вивчити додатки до проєкту держбюджету, то там можна знайти чимало витрат, необхідність яких у 2023 році викликає сумніви.

Наприклад, газеті «Урядовий кур'єр» виділяють 50,3 млн грн. Так, це офіційний друкований орган уряду. Але чи так він потрібний у друкованому вигляді?

Не менш сумнівними, на думку The Page, виглядають і такі витрати:

  • забезпечення функціонування офісу із залучення та підтримки інвестицій – 60 млн грн;
  • заходи щодо підтримки розвитку лідерства в Україні – 10 млн грн.

Викликають подив деякі пропорції. Так, на державну підтримку кінематографії виділено 106 млн грн, а на керівництво та управління у сфері кінематографії – 27 млн грн.

Міносвіти та науки обґрунтовано отримує багато грошей на різні цілі. Але що таке:

  • вища освіта, енергоефективність і сталий розвиток – 2,52 млрд грн;
  • створення центрів професійної досконалості – 1,11 млрд грн;
  • удосконалення вищої освіти в Україні заради результатів — 244 млн грн?

На реструктуризацію вугільної галузі в бюджетах останніх років виділяють по кілька мільярдів. На 2023 рік заплановано майже 3 млрд грн. Як і на що витрачатимуться ці гроші, якщо багато держшахт дуже постраждали внаслідок бойових дій?

Держава у 2023 році чомусь і далі займається рибним господарством. Тому передбачені такі витрати:

  • організація діяльності рибовідтворювальних комплексів та інших бюджетних установ у сфері рибного господарства – 105,7 млн грн;
  • наукова та науково-технічна діяльність у галузі рибного господарства – 1,9 млн грн.

Мінфіну з-поміж іншого потрібні кошти на такі завдання:

  • наукове та науково-методичне забезпечення у сфері виробництва та використання дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння та забезпечення виробничих і соціально-культурних потреб у дорогоцінних металах і дорогоцінному камені – 21,8 млн грн;
  • підтримка культурно-оздоровчих і соціальних заходів фінансової системи — 16,8 млн грн;
  • підтримка державних видатків для забезпечення сталого державного управління в Україні — 8,3 млн грн.

Держава не тільки не скорочує свою участь у діяльності та володінні ЗМІ, а й розширює її. Мабуть, саме тому потрібні такі бюджетні витрати:

  • виробництво й трансляція телерадіопрограм для державних потреб, збір, опрацювання та поширення офіційної інформаційної продукції, фінансова підтримка системи державного іномовлення України – 535 млн грн;
  • наукова та науково-технічна діяльність у сфері ЗМІ, книговидавничої справи та інформаційно-бібліографічної діяльності – 22,7 млн грн;
  • фінансова підтримка творчих спілок у сфері ЗМІ, друку – 1,6 млн грн.

Безумовно, в умовах війни офіційної інформації в ЗМІ має бути багато, погляд влади на події має широко поширюватися. Але це можна робити й без прагнення держави до монополізації інформаційного простору.

Єдиний український державний супутник «Січ-2-30» перебуває на орбіті фактично в неробочому стані, отримання космічних знімків для військових потреб сплачено зібраним українцями коштом. Але в бюджеті-2023 є такий рядок: управління та випробування космічних засобів – 421 млн грн.

Мільярди виділяються на фінансування академічної науки, точніше, на фінансування бюрократичних структур, які називаються національними академіями:

  • Національна академія наук України – 5,9 млрд грн;
  • Національна академія педагогічних наук – 287 млн грн;
  • Національна академія мистецтв – 39 млн грн;
  • Національна академія аграрних наук – 1,9 млрд грн.

Безперечно, фундаментальна наука потрібна Україні. У її фінансуванні має брати участь держава. Але навряд чи таке фінансування є ефективним, якщо воно ведеться через НАНУ та галузеві академії.

Фінансування деяких держпрограм у 2023 році зупинено або дуже скорочено, але є й винятки. Наприклад, підтримку фізкультурно-спортивного товариства «Динамо» в бюджеті МВС збільшено: 2023 рік – 52,3 млн грн, 2022 і 2021 роки було по 49,9 млн грн.

Тішить те, що на фінансування нової програми (ухвалено 31.05.2022) «Виконання державних цільових програм реформування та розвитку оборонно-промислового комплексу, розроблення, освоєння та впровадження нових технологій, нарощування наявних виробничих потужностей для виготовлення продукції оборонного призначення» у 2023 році заплановано виділити 2,1 млрд грн.

Розподіл видатків і надання кредитів державного бюджету за функціональною класифікацією, млрд грн

Структура видатків держбюджету-2023

Структура видатків держбюджету-2023


Подякувати 🎉