Facebook Pixel

Росії не вдасться відмовитися від транзиту газу через Україну — Богдан Данилишин

«Газпрому» не вдасться відмовитися від транзитного договору з «Нафтогазом» в найближчі 1,5-2 роки. Впевненість у цьому висловив голова ради Нацбанку Богдан Данилишин.

На думку економіста, протягом цього періоду «Газпром» матиме потребу в прокачуванні через українську ГТС 50-65 млрд кубометрів газу в рік.

Причиною стала новина про те, що запуск газопроводу Північний потік — 2 може бути відкладено на 8 місяців і коштуватиме через принципову позицію Данії додаткові 660 млн євро.

Данилишин підкреслив, що Росії як мінімум ще рік доведеться поставляти звичні обсяги газу через Україну.

Quote«Треба розуміти, що, якщо газопровід Nord Stream — 2 буде запущений тільки з восьмимісячним запізненням, все рівно для виходу на роботу на повній потужності піде чимало часу», — додав він.

Болючими в контексті запуску Північного потоку — 2 для «Газпрому» стануть не тільки санкції США проти компаній, що прокладають труби в морі, але і поправки до газової доктрини ЄС, зазначив при цьому Данилишин.

Iхній зміст такий: Північний потік — 2 буде завантажений на половину, при цьому «Газпром» зобов'яжуть надавати дозвіл прокачувати трубопроводом газ інших компаній, а одноосібне управління проектом буде заборонено. Такі поправки дуже серйозно відтермінують окупність проекту.

Quote«Думаю, що оптимізм наближених до «Газпрому» експертів — мовляв, компанія зможе керувати «незалежним» оператором — надлишковий», — впевнений в той же час Данилишин.

Ще одна проблема для РФ — право експортувати трубопровідний газ в Європу має тільки «Газпром», і «поставити» на другу половину обсягу «труби» іншого транспортувальника російського газу не вийде.

Данилишин додав, що причини підтримки Німеччиною Північного потоку-2 виключно прагматичні — побільше газу з різних джерел з різними маршрутами постачання.

Повністю без транзиту в 10-15 млрд кубометрів Росії не обійтися, тому що для стабільних поставок газу в Європу необхідно залучення українських ПСГ, пояснив Данилишин.

Але до моменту, коли експлуатація Північного потоку — 2 вийде на проектну потужність, Україні доведеться шукати компенсацію кільком мільярдам доларів, які ми отримуємо від транзиту зараз.

Quote«1,5-2 роки, що залишилися, необхідно присвятити пошуку джерела хоча б часткової компенсації», — резюмував він.

Раніше секретар РНБО Олександр Данилюк заявив, що після формування нового Кабміну буде створена переговорна група з продовження транзиту російського газу в Європу. Він також запевнив, що у влади є план «Б» на випадок провалу переговорів щодо продовження транзиту російського газу через нашу ГТС.

Контекст:

  • Транзит російського газу через Україну приносить країні близько $3 млрд щорічно.
  • Тристоронні переговори між Україною, ЄС і Росією вже проходили кілька разів, але видимого результату не принесли. Чергова зустріч може відбутися 16 вересня.
  • Проект Північного потоку — 2 передбачає будівництво 1230 км газової магістралі, що дозволить РФ ще більше скоротити прокачування через Україну і поставляти газ дном Балтійського моря безпосередньо з Росії в Німеччину. По ньому планується прокачувати 55 млрд кубометрів газу в рік. Наразі «Газпром» побудував 70% магістралі.
Подякувати 🎉