Рішення ОПЕК+ скорочення видобутку нафти. Фото: Vladimir Simicek
Біржові ціни на нафту 6 жовтня стабілізувалися поблизу тритижневого максимуму. Торги з нафти сорту Brent відкрилися на рівні $93,71 за барель (грудневий ф'ючерс), за кілька годин вони досягли максимуму $94,44 і почали знижуватися. До 14-ї години за київським часом ціна коливалася поблизу $92,93.
На торгах 5 жовтня нафта подорожчала на 1,7%.
Ціни на нафту з листопада 2021 року по вересень 2022 року
Чому зросла ціна на нафту в жовтні 2022 року
Зростання цін на нафту пов'язане з тим, що учасники альянсу (угоди) ОПЕК+ 5 жовтня домовилися про скорочення видобутку нафти приблизно на 2 млн барелів на добу (б/д), що є найбільшим скороченням із 2020 року.
Отже, цикл підвищення видобутку ОПЕК+, який розпочався влітку 2020 року й тривав аж до вересня 2022 року, завершився.
Ч лени ОПЕК+ також вирішили продовжити координацію на ринку нафти до кінця 2023 року – колишня угода формально закінчувалася наприкінці цього року. Наразі зустрічі міністрів відбуватимуться не щомісяця, а раз на два місяці, проте позачергове засідання може бути проведено будь-якої миті.
Довідка. До складу ОПЕК входять 13 країн: Алжир, Ангола, Венесуела, Габон, Ірак, Іран, Конго, Кувейт, Лівія, ОАЕ, Нігерія, Саудівська Аравія, Екваторіальна Гвінея.
У листопаді 2016 року постало неформальне об'єднання ОПЕК+. Воно являє собою ОПЕК, до якого приєдналися ще 10 країн: Азербайджан, Бахрейн, Бруней, Казахстан, Малайзія, Мексика, Оман, Росія, Судан, Південний Судан.
Експерти зазначають, що реальне зниження видобутку може становити не більш як 60% оголошеного скорочення квот, оскільки низка країн і так видобувають менше дозволених обсягів. Сумарно країни ОПЕК+ добувають зараз на 3,5 млн б/д менше за квоту. Зокрема, Росія за угодою у вересні мала збільшити видобуток нафти до 11 млн б/д, але насправді видобувала 9,9 млн. Унаслідок нової домовленості квота РФ скоротиться до 10,5 млн б/д. Проте більш імовірно, що видобуток у РФ найближчими місяцями знизиться на тлі запровадження з 5 грудня ембарго ЄС на російську нафту та стелі цін на нафту з РФ. Віцепрем'єр РФ Олександр Новак визнав 5 жовтня, що санкції можуть призвести до «тимчасового зниження» видобутку. За його словами, у 2023 році російська влада очікує видобуток 490 млн тонн нафти проти 530 млн тонн цього року.
Фактично скоротити видобуток доведеться лише Саудівській Аравії, Іраку та ОАЕ.
Скорочення квот ОПЕК на видобуток нафти
Міністр енергетики Саудівської Аравії заявив, що реальне скорочення постачання становитиме від 1 до 1,1 млн б/д. Цей захід викликаний зростанням відсоткових ставок у країнах і ослабленням світової економіки.
Аналітики очікують, що ціни на нафту триматимуться на рівні $90 за барель.
Чому рішення ОПЕК+ про скорочення видобутку нафти різко критикують у США
Оскільки рішення про скорочення видобутку чинить підвищувальний тиск на нафтові ціни, воно завдає удару по спробах адміністрації США стримати внутрішні ціни на бензин напередодні проміжних виборів до Конгресу, які відбудуться в листопаді.
Напередодні зустрічі ОПЕК+ президент США Джо Байден публічно закликав владу Саудівської Аравії не скорочувати видобуток. Білий дім 5 жовтня випустив заяву, у якій рішення ОПЕК+ названо «короткозорим» і зазначено про намір адміністрації «консультуватися з Конгресом щодо додаткових інструментів і повноважень, щоб послабити контроль ОПЕК над цінами на енергоресурси». Крім того, обговорюється можливе ембарго на експорт нафтопродуктів зі США. Байден й далі оцінюватиме, чи варто вивільняти додаткові стратегічні запаси нафти задля зниження цін.
У Конгресі заявили про повернення до роботи над законопроєктом NOPEC, який дасть змогу подавати до судів США антимонопольні позови щодо членів ОПЕК.