Національний банк в умовах воєнного стану та з огляду на необхідність фінансування Збройних сил викупив військові облігації уряду (ОВДП) на суму 20 млрд грн.
Купуючи ОВДП, НБУ фактично безпосередньо фінансуватиме уряд, що заборонено чинним законодавством. Але в умовах війни цією забороною вирішили знехтувати, і Верховна Рада тимчасово зупинила дію відповідної статті закону про НБУ.
Така купівля облігацій фактично означає емісію гривні, що загрожує прискоренням інфляції. Але Нацбанк заявляє, що фінансуватиме лише критичні витрати уряду в обмеженому обсязі.
«Такий підхід дасть змогу мінімізувати ризики високої інфляції та порушення макрофінансової стабільності і сприятиме швидшому відновленню ринкових засад функціонування економіки та фінансових ринків у повоєнний час», – наголошується в повідомленні НБУ.

У Нацбанку наголосили, що сьогодні його підтримка – не головне джерело фінансування видатків уряду. «Попри воєнні дії українські підприємства й далі сплачують податки, а громадяни перераховують значні суми на підтримку армії. Масштабну підтримку Україні надають міжнародні партнери».
«Надання кредитів державі з боку Національного банку є тимчасовим заходом в умовах воєнного стану. Після завершення війни й повернення економіки та фінансової системи до функціонування на ринкових засадах Національний банк відновить традиційний формат інфляційного таргетування з рухомим обмінним курсом і забороною фінансування державного бюджету», – запевнили в НБУ.
Зазначимо, що вже відбулися два комерційні аукціони з розміщення військових ОВДП:
- 1 березня їх продали на 8,1 млрд грн;
- 8 березня – на 6,6 млрд грн.

Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також