Роман Шеремета
Українці навчилися жити та працювати в умовах війни. «Це наше головне економічне досягнення», — сказав керівник American University Kyiv Роман Шеремета в інтерв'ю SPEKA.
Говорячи про можливі сценарії економічного розвитку, він зазначив, що проблема полягає «в надмірній невизначеності завтрашнього дня — усе залежить від того, скільки триватиме війна».
«До того ж у нас ворог, який грає не за правилами, і люди в жодному куточку України не можуть почуватися в повній безпеці», – додав Шеремета.
Ми можемо повернути Крим і Донецьк, лише якщо покажемо, наскільки краще жити в Україні. «Нам потрібна своя Берлінська стіна, щоб усі бачили, що навіть у депресивних регіонах України на лінії розмежування рівень життя набагато кращий, ніж по той бік стіни», – вважає ректор університету.
Податкову систему України треба серйозно реформувати, але без преференцій для окремих галузей. «Ми не можемо мати нульовий податок, але не можемо мати й високі податки».
Державна частка в українській економіці має бути мінімальною чи відсутньою. «Держава — це бегемот, що повільно рухається». Тому перше завдання – роздержавлення економіки.
Інший виклик – надто сильне регулювання ринків. «У нас нібито можна швидко відкрити бізнес, але якщо ти хочеш увести будинок в експлуатацію, то простіше померти, ніж це зробити».